• Головна
  • У Вінниці дитина зламала хребта на поролоновому атракціоні
15:30, 12 серпня 2015 р.

У Вінниці дитина зламала хребта на поролоновому атракціоні

Учень вінницької школи №27, десятирічний Данило отримав 18 липня компресійний перелом чотирьох хребців на одному із атракціонів у парку активного відпочинку "Дитяча планета", що розташований у торговельному центрі "Шок". Просто пригнув у сухий басейн, наповнений поролоном і завмер. Дорослі якийсь час навіть не розуміли, що відбувається, думали - може, то він так відпочиває. А хлопчик у цей час синів, бо у нього від травми перехопило дихання...

- У той день ми відпустили обох синів - десятирічного Данила і семирічного Микиту на відпочинок із родиною їх рідного дядька, - розказує батько постраждалої дитини Дмитро Павлов. - Пішли погуляти, відпочити, розслабитися. А незабаром брат моєї дружини телефонує - приїжджай, твій син у дитячій обласній лікарні.
Детальніше про події від безпосереднього очевидця - дядько потерпілої дитини Мішель Кіріаку.
- Даня і Микита піднялися на триметровий виступ і стрибнули у сухий басейн. Молодший стрибнув та зі сміхом одразу побіг далі, а старший стрибнув і лежить на тому поролоні. Ну, думаю, відпочиває просто, така у нього фантазія чи що. Але час минає - а він лежить і лежить. Бачу інша дитина готується біля нього стрибнути, я захвилювався. Побіг туди, дивлюсь, а він хапає ротом повітря, ніби не може дихати. Навіть відповісти мені не може. Полежав ще хвилини зо дві і врешті каже - мені вже легше.
Дитину вивели та всадовили на лавочку, дали попити води, думали, що все вже минулося. 
- Але бачу, він встати не може, за спину хапається, - говорить Мішель. - Тоді я вже схвилювався. Звернувся до інструкторів, до адміністратора, вона викликала "швидку". Поки чекали, я говорив із адміністратором і вона мені одразу ж заявила, що вся відповідальність за те, що сталося, лежить на мені. 
Мішеля Кіріаку така заява ще більше обурила.
- Жодної пам'ятки про можливу небезпеку нам у руки ніхто не дав, - говорить він. - На стіні при вході, щоправда, щось було написано, але таким дрібним шрифтом написано і розміщено так, що прочитати це можна, лише зупинившись посеред турнікету - тобто жодна людина у такому місці це читати не буде. Інструктори на місці були, навіть двоє, але вони постійно мінялися - приходили, відходили, тобто про постійний контроль мова не йшла. Вони споглядали за всім здалеку. Як супроводжуючий, теж ближче підійти не міг, бо бачив напис: "Без спеціального браслета по батутам не ходити", а такі браслети отримали лише діти. 
І це тільки частина порушених правил, наголошує родич потерпілої дитини.
- Коли я приїхав у відділення травматології, дитина вже була у палаті, - пригадує батько. - Мені сказали, що попередній діагноз - компресійний перелом хребта. Того ж дня зробили комп'ютерну та магнітно-резонансну томографію, щоб побачити більш реальну картину. І остаточний діагноз прозвучав вже так - компресійний перелом чотирьох хребців. Лікар, який нас приймав, сказав, що дитина має місяць лежати у лікарні, а потім ще місяць - вдома. За його словами, це травма дуже серйозна, яка може мати ускладнення у перехідному віці. Іноді наслідки можуть залишитись, як то кажуть, на все життя.
Справді, як пояснив журналісту "Міста" хірург Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону Дмитро Дзюбецький, ускладнення у таких випадках - не рідкість.
- У моїй практиці були подібні випадки. Наприклад, наслідки автокатастрофи, падіння із гойдалки, а також падіння альпініста із каната, - згадує лікар. - Ускладнення у дітей виникають не так часто, як у дорослих - все ж таки дається взнаки менша вага, особливості анатомії та незріла нервова система. У тих випадках, про які я згадав, наслідками травми були паралічі, які у деяких пацієнтів із часом повністю минули, а також порушення у ділянці тазових органів - проблеми із сечовипусканням. Втім, такі порушення, як правило, теж із часом минають. Але, звісно ж, це лише загальний досвід. Все залежить від конкретного випадку.
Тим часом десятирічний Данило Павлов і досі перебуває у лікарні.
- Лежати нам там ще довго, для дитини це дуже складно, - бідкається батько. - У лікарняній палаті спека, приніс свій вентилятор, приніс телевізор, щоб не так сумно йому було. А там кажуть, доплатіть за те, що принесли. Піду днями з'ясовувати, за що ж це я маю платити. Може, непорозуміння якесь...
Оскільки травму отримала дитина, до розслідування обставин травмування підключилися й правоохоронці. 
- Але знаєте, якби ми не наполягали, не ходили у міліцію, не дізнавалися - ніякої б реакції не було, - говорить батько. - Ми вже написали дві заяви, і тільки після цього призначили слідчого. Міліціонери оглянули місце події, сфотографували ті атракціони. Ніколи раніше не був у "Дитячій планеті", але коли поїхали туди, то побачене мене просто налякало. Навіть не уявляю, як можна дозволяти користуватися дітям такими атракціонами?! Там дуже велика рекомендована висота для стрибків на батуті, або у сухий басейн. А головне, ми дізналися, що наша дитина - зовсім не перша, яка отримала травми. Принаймні медиків, які приймали нашого сина той факт, що ми привезли його із "Дитячої планети", зовсім не здивував. Навпаки, ми почули щось на зразок: "О, подивіться, знову звідти!"
При цьому у самому парку активного відпочинку не вважають, що дитячі травми трапляються тут аж надто часто.
- Буває, іноді, що дитина ногу, чи руку потягне, синець поставить, - признається менеджер "Дитячої планети" Ірина Кнап. - А такої важкої травми я й не пригадаю, щоб у нас трапилася. Дуже шкода, що таке сталося із дитиною, співчуваю і батькам, і родичам. Але все ж хотілося б зазначити, що у нас зроблене все для безпеки дітей. Такі атракціони встановлені не тільки у Вінниці, але й у інших регіонах, де працює "Дитяча планета" - у Львові, Хмельницькому та ін. Атракціони відповідають усім необхідним вимогам, наші інструктори постійно перебувають біля дітей, слідкують, щоб ті не створювали небезпечні ситуації ні для себе, ні для інших дітей. І при вході, і на території біля атракціонів у нас розвішані інструкції із безпечного користування атракціонами. Та сама інформація регулярно лунає й із репродуктора - хочеш - не хочеш, а почуєш.
Бесіда із адміністратором відбувалася безпосередньо на території "Дитячої планети" і у цей час справді пролунало:
"Батьки або супроводжуючі особи несуть повну відповідальність за перебування дітей на території парку... стрибаючи у поролоновий басейн, слід переконатися, що ніхто не знаходиться там або не стрибає туди".
- Так, повторюю, ми готові зробити все для безпеки дитини, але все ж таки відповідальність за їх перебування тут несуть саме батьки чи супроводжуючі особи, - говорить Ірина Кнап. - Нам дуже прикро, що таке трапилося, але провини нашої у цьому немає. Ми даємо можливість застрахуватись у страховій компанії "Княжа" від нещасних випадків, а саме від ризику травмування під час здійснення розваг. Більше того, я готова нагадати, що ми працюємо давно, постійно запрошуємо на відпочинок дітей - у тому числі у рамках благодійних акцій і завжди чули від організаторів таких заходів і від батьків слова вдячності. 
Про те, що нарікань до "Дитячої планети" немає, заявили й у самому торговельному центрі "Шок".
Як зазначила юрист орендодавця Оксана Сухай, "Дитяча планета" є орендарем у торговельному центрі "Шок". Також вона звернула увагу, що орендодавець жодним чином не несе відповідальності за організацію роботи, дії відвідувачів та працівників на орендованих площах. Проте, особисто їй, як матері, дуже жаль постраждалої дитини і побажала їй швидкого одужання. 
І все ж родичі потерпілого вважають, що керівництво "Дитячої планети" має нести відповідальність за те, що сталося у їхньому парку активного відпочинку. 
- Їхні надруковані правила - це не закон. Ми вивчили "Правила будови та експлуатації атракціонної техніки" і знайшли багато розбіжностей між тим, що там написано, і тим, як влаштовано все у "Дитячої планети". До того ж, це ж не із одною нашою дитиною таке трапилось, випадок - далеко не перший, - наголошує Мішель Кіріаку. - Дитячі розваги - це чудова справа, це те, що потрібно нашому місту, але вони мають бути по-справжньому безпечні. Якщо є якісь умови та правила технологічної безпеки, то всі вони мають бути виконані, без винятку.
Якщо ж до його слів не дослухаються, дядько потерпілого готовий відстоювати свою позицію і у суді. Каже, що доб'ється справедливості, чого б це не коштувало.
- Зроблю все, щоб подібне більше не повторилося із жодною дитиною, - говорить Мішель Кіріаку та запрошує всіх вінничан, діти яких коли-небудь постраждали на атракціонах "Дитячої планети", відгукнутися.
- Телефонуйте (096)9922042, якщо із вашою дитиною траплявся подібний випадок. Разом нам буде легше змінити цю ситуацію, - говорить Мішель Кіріаку.
 

Коментар експерта

Доктор медичних наук, професор кафедри оперативної хірургії 
і топографічної анатомії Вінницького національного медичного університету Володимир Півторак:
- Компресійний перелом хребта - перелом, який відбувається при надмірному стисненні хребта. У цей момент страждає тіло хребця, можливо, і не одного. Хребець здавлюється, розплющується, деформується, тріскається. При переломі хребця його тіло набуває клиноподібної форми із вершиною вперед. Внутрішня тканина тіла хребця руйнується або стискається. Причини у дітей: невеликий різкий удар, наприклад, при пірнанні, при стрибках або падінні із приземленням на ноги або на сідниці, неправильне навантаження на спортивному тренуванні, під час автомобільної аварії, а також будь-яке інше навантаження, що перевищує межу міцності хребта.
Неускладнений компресійний перелом нерідко залишається недіагностованим. Неускладнені переломи характеризуються лише болем у ділянці перелому. За ступенем деформації хребця виділяють переломи 1, 2, 3 ступеня. Класифікація залежить від того, до якої міри знижено тіло хребця у результаті перелому. Діагностика компресійного перелому хребта проводиться за допомогою рентгенограми хребта у двох проекціях (прямій і боковій). Після рентгенографії лікар може призначити комп'ютерну томографію для того, щоб більш детально вивчити структуру пошкодженого хребця. разом із комп'ютерною томографією можна провести мієлографію для оцінки стану спинного мозку на рівні перелому. Магнітно-резонансна томографія частіше проводиться при підозрі пошкодження нервових структур хребта.
Ускладнені переломи - крім болю супроводжуються неврологічними розладами, ступінь яких залежить від ступеня стиснення або пошкодження спинного мозку.
Наслідки компресійного перелому хребта: нестабільність хребців у пошкодженому відділі хребта; викривлення хребта; остеохондроз; радикуліт; стеноз хребетного каналу, що призводить до неврологічних розладів.
Небезпека ускладненого компресійного перелому у тому, що пошкоджений хребець чинить тиск на спинний мозок, міжхребцевий диск, кровоносні судини. Результатом цього стає розвиток постравматичного остеохондрозу, радикуліту, порушення чутливості кінцівок і навіть їх параліч.
При лікуванні дітей слід якомога раніше розвантажити хребет. На деякий час призначається постільний режим, надалі виробляють витягування та корекцію за допомогою корсетів. Для повного відновлення висоти хребця потрібно 1,5-2 роки.
 


Максим ЗОТОВ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...