
18:57, 7 квітня 2015 р.
ВІННИЧЧАНАМ ЗБРОЮ В РУКИ НЕ ДАЮТЬ
Законопроект «Про цивільну зброю та боєприпаси» депутати відклали
Не один рік точаться розмови про лібералізацію законодавства про зброю. Але влада чомусь уперто не приймає змін щодо володіння засобами захисту громадян. Останній законопроект щодо цієї теми № 1135-1 "Про цивільну зброю та боєприпаси" лежить у Верховній Раді з 10 грудня 2014 року. З точки зору його прихильників, це найбільш прогресивний законопроект, який дозволяє використовувати громадянам зброю для самозахисту. До цього були спроби прийняти близько 15 законопроектів, які стосувались обігу зброї в Україні. Але досі нічого не змінилось.
Натомість, проводяться місячники добровільної здачі нелегальної зброї. До речі, такий триває протягом квітня. Але кількість зданої добровільно зброї надто мала порівняно із загальним обігом незареєстрованої зброї. Спеціалісти припускають, що цифри "нелегалки" перевищують дозволену у рази.
"Новий закон зменшить вуличну злочинність"
Голова Наглядової ради Всеукраїнської асоціації власників зброї Георгій Учайкін зауважує, що правоохоронні органи не в змозі приборкати розгул злочинності. І кожен громадянин має розраховувати тільки на себе. І для стабілізації ситуації потрібно прийняти закон "Про цивільну зброю та боєприпаси". Саме він забезпечить зменшення злочинності.
Георгій Учайкін
– Світовий досвід показує, що лібералізація законодавства про зброю веде до чіткого прогнозованого відсотку падіння злочинності — 40-50 в середньому. Є дані, що у 2012-2013 роках на місці злочинів гинуло 10 тисяч осіб. І гинуло саме від нелегальної зброї, - наголошує Георгій Миколайович. – Якщо ж зброя зареєстрована, власник ніколи не буде її використовувати у злочинах. Спрацьовує й психологічний момент: навряд чи хтось наважиться нападати, якщо не буде певен, озброєна його потенційна жертва чи ні.
У пояснювальній записці до цього законопроекту (№ 1135-1) йдеться, що "світовими лідерами у володінні населенням вогнепальною зброєю є США, Швейцарія та Фінляндія з показником від 88 до 45 одиниць цивільної вогнепальної зброї на 100 осіб. В Україні цей показник становить 5,5 одиниці.
Досвід Прибалтики, Грузії та Молдови переконує, що надання права громадянам на цивільну вогнепальну зброю протягом року з моменту ухвалення відповідних законів знижує вуличну злочинність на 50–70%. Водночас введення жорстких правил і обмежень щодо володіння цивільною зброєю у Великій Британії призвело до стрімкого зростання кількості злочинів: на 88% злочинів з використанням насильства, на 101% озброєних пограбувань, на 105% зґвалтувань та на 24 % вбивств (зростання за 5 років)".
Уряд виступає за посилення контролю за зброєю
Але теперішній Уряд виступає за посилення контролю за вогнепальною зброєю. Мовляв, останні події з використанням озброєних охоронців навколо "Укрнафти" і "Укртранснафти" дали для цього підставу. І вимагає позбавити ці охоронні структури ліцензії.
–Я проти вільного носіння зброї громадянами. Не той зараз час, – заявив Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. – Я наполягатиму, щоб у майбутньому державні підприємства охороняла тільки державна служба охорони.
Проте, ці заяви Авакова голова Наглядової ради Всеукраїнської асоціації власників зброї називає далекими від демократії:
– Якщо таке затвердять на законодавчому рівні, це будуть диктаторські закони. Відношення людей до таких висловлювань показують зброярські рейтинги політичних сил і політиків. Ті, хто виловлюється проти лібералізації закону про зброю, – на одному з останніх місць. Навпаки, потрібно створювати систему територіальної оборони на кшталт естонської. Керівники цих підрозділів мають входити у Генштаб Міноборони. Така армія резервістів нараховувала б 800 тисяч. Тоді як зараз українська армія має 250 тисяч вояків.
Військовий резерв збільшить українську армію утричі
Про необхідність створення в Україні військового резерву говорять й інші експерти — політолог Сергій Таран, народний депутат України Руслан Демчак та командир штурмового взводу батальйону "Донбас", позивний "Вожак", Василь Любуня.
Василь Любуня
– Вся злочинність стріляє з незареєстрованої зброї. А реєстрація — шлях до зменшення злочинів. Якщо для людей відкриється можливість отримувати зброю за спрощеною системою, це позитив. Я б навіть далі пішов — застосував у нас швейцарську модель. Тобто, не просто дозволити тримати "стрілялку" вдома, а залучити всіх власників зброї до військового резерву. В Швейцарії він складає один мільйон 200 тисяч громадян. У разі військової агресії цей резерв нам дуже став би у нагоді. І це було б стимулом для охочих отримати зброю. Вони б пройшли військовий вишкіл, і в разі потреби змогли захистити свою країну. Тоді б ніякий Путін до нас не наважився зайти, – запевняє політолог Сергій Таран.
Сергій Таран, фото Тетяни Щербатюк
Руслан Демчак наголошує, що зброя у резервістів має зберігатися у сейфах і використовуватись тільки в разі призову до армії.
Руслан Демчак, фото Сергія Немирівського
– Всі ми знаємо про Швейцарію, яка є нейтральною країною, і не була ніким завойована. – розповідає Демчак. – До речі, найкращі війська спецпризначення Папи Римського — швейцарці.
Про можливість створення і визнання на законодавчому рівні усіх спілок, що мають армійський досвід або досвід участі у військових діях, говорить Василь Любуня. Для прикладу називає афганців, козаків:
– Це будуть не воєнізовані підрозділи, але підготовлені. Тоді варто тільки оголосити збір, і вони в повній амуніції з'являться у відповідне місце. Якщо зброя буде на руках, не прийдеться тиждень втрачати, коли здаєш та отримуєш зброю, як зараз коли на ротацію їздимо. І державі вигідно, адже не витрачається на утримання бійців, він з собою привезе усе необхідне спорядження. Така армія буде дуже мобільною та дієздатною.
Втім, Руслан Демчак застерігає, що негайне прийняття закону "Про зброю та боєприпаси" може призвести до непередбачених результатів.
Затягування прийняття нового закону про зброю його прихильники називають банальним страхом влади перед озброєним суспільством. Мовляв, є ризик отримати Майдан набагато кривавіший, ніж у нас був.
Володимир Базелюк
– Як кажуть, кращий спосіб щось заборонити — це його дозволити. Але влада не готова до цього. Зброї зараз в Україні навалом. Народ боїться за свої сім'ї, будинки. Ситуація просто небезпечно-неконтрольована. Утворився потужний чорний ринок, – зауважує депутат Вінницької міської ради Володимир Базелюк. - В усіх цивілізованих країнах дозволяється носіння зброї, є спеціальні школи є, які вчать зі зброєю поводитись. У нас все навпаки. Чомусь маленький пістолет з патронами 9 мм, що не пробивають бронежилети 2-3-го класу, не дозволяється носити. А дозволяється — мисливський карабін 7, 42 мм, що може пробити бронежилет 4-го класу. Необхідний адекватний закон про зброю.
З тим, що заборони працюють не на позитив, погоджується й Георгій Учайкін. За його словами, під тиском Міністерства внутрішніх справ знаходяться всі магазини зброї. Тому що можуть вплинути на відкликання ліцензії. Працівники зброярень скаржаться на небувалий спад продажів.
– Мисливські та гладкоствольні рушниці коштують від 10-12 тисяч гривень, нарізна мисливська типу "цивільного Калашникова" – 25 тисяч, – розказує Учайкін. - Якщо людині продадуть таку ж, але в три рази дешевше, на яку пропозицію вона пристане?
"Дозвільна процедура вимагає якихось дивних підстав"
Згідно чинного законодавства, отримати дозвіл навіть на придбання пристроїв травматичної дії можуть працівники суду, правоохоронних органів, їх близькі родичі, а також особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві, народні депутати, військовослужбовці (крім строкової служби), журналісти, державні службовці та особи, яку беруть участь у охороні громадського порядку та державного кордону.
– З точки зору людини, яка цей дозвіл отримувала, можу сказати, що теперішнє законодавство вимагає якихось дивних підстав, – коментує Сергій Таран. –Ти маєш бути пов'язаний або з журналістським середовищем, або з державною службою, або бути мисливцем. Тобто, звичайний громадянин зброї не має права отримувати. Розглядатися це питання повинно не як можливість, а як право мати зброю: якщо у людини немає судимостей, вона психічно здорова і до неї немає ніяких претензій у правоохоронних органів. Повірте, кількість злочинів від цього не побільшає.
Але наша влада, якою б демократичною не була, не спішить з прийняттям закону "Про цивільну зброю та боєприпаси".
Експерти впевнені, що громадяни України, які пройшли Революцію Гідності, вже можуть взяти на себе відповідальність за носіння зброї. Щоб захищати себе і від вуличних нападників, і від злочинців у владі.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:49
29 квітня
15:00
28 квітня
16:05
27 квітня
ТОП новини
Оголошення
19:32, 22 квітня
19:32, 22 квітня
19:32, 22 квітня
19:32, 22 квітня
19:32, 22 квітня
live comments feed...
Коментарі