14:20, 24 лютого 2015 р.
Які таємниці відкрило підземелля краєзнавчого музею?
В грудні 2010 року під час планового ремонту у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї знайшли таємниче підземелля. Там не знайшли скарбів чи артефактів, однак знайшли місце для них – в підвальних приміщеннях після реконструкції планують облаштувати експозицію знахідок з золота.
Будівля краєзнавчого музею була споруджена в середині XVIII ст. як гуртожиток для учнів Вінницького єзуїтського колегіуму. Після скасування Товариства Ісуса, це приміщення перейшло у власність до окружної (пізніше повітової) школи. На початку ХІХ ст. будівлю було відремонтовано та перероблено під господарські приміщення: стайню, возовню, склад і кухню, з якої спускалися до льоху. Донедавна точне місце розташування підземель було невідоме. Однак, в грудні 2010 р. під час планових ремонтних робіт в «археологічних» залах експозиції провались підлога.
Працівники музею підозрюють, що вхід до підземелля знайшли ще під час формування нинішньої музейної експозиції, в кінці шестидесятих, коли клали паркет. Але тоді, з невідомих причин, знахідку вирішили не афішувати. Вхід до підземелля було замуровано, а зверху розміщено експонат - глиняну піч. Працівники музею вважають, що саме ця піч і вберегла вінничан від трагедії, адже якби її не було, то паркет міг провалитись просто під ногами у відвідувачів.
Пройшло чотири роки відтоді, як в експозиційній залі № 6 провалилась підлога. За цей час там розчистили два підвальних приміщення площею 30 - 40 м2 – кожне близько 2 метрів заввишки. Також там знайшли залишки обваленої колони, виступи, однак щоб остаточно дослідити підземелля треба зняти метровий шар ґрунту. Усе, звісно, неможливо без відповідного фінансування.
- Спочатку, коли провалилася бетонна стяжка і виявилося, що у нас знаходиться стародавнє підземелля, приходила до нас і преса, і відвідувачі цікавилися. А зараз при ситуації, що склалася у державі не доречно планувати строки реконструкції. Всередину нікого не пускаємо, бо це суперечить техніці безпеки. Там проведені лише розчищувальні роботи. Все зводиться до фінансування, - зауважила заступник директора музею з наукової роботи Світлана Шароварська.
За її словами, працівники музею мріють розмістити в підземеллі постійнодіючу виставку. Зокрема, мова йде про експозицію археологічних знахідок із золота «Золота скарбниця», що зберігається в музейних фондах. Адже товсті стіни та відсутність вікон робить підземелля ідеальним місцем для експонування дороговартісної колекції.
А ще дослідники з музею планують шукати далі, адже архівні матеріали вказують на те, що віднайдене в музеї підземелля - це лише частина стародавньої розгалуженої систем підземних ходів під Вінницею.
Нагадаємо, нещодавно меценати подарували Вінницькому обласному краєзнавчому музею придбані на інтернет-аукціонах 1317 археологічних раритетів від ІІ до ХVІІІ ст. н. е., які було знайдено, переважно, на території Вінницької області.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:35
12 січня
ТОП новини
Оголошення
11:51, 8 січня
8
11:18, 4 січня
2
live comments feed...
Коментарі