12:20, 22 листопада 2022 р.
"Аби лихо тихо". Революція в українській літературі. Від фанфіків до літвейків.
Користувачі вебсайту Wattpad: Мартин Якуб та Василь Шульгах, написали перші фанфіки на книгу сучасного українського письменника Євгена Литвака "Епоха слави і надії".
Фанфік – це твір з альтернативним сюжетом, в якому присутні герої з інших книг чи фильмів. Жоден з українських письменників ще не мав такого успіху як 30-річний вінничанин.
Існує безліч випадків, коли фікрайтери видавали книги і ставали популярними авторами. Канонічним прикладом вважається Е.Л. Джеймс, яка написала відомий роман "50 відтінків сірого", він спочатку планувався як фанфік "Сутінків" і писався на смартфоні cruce, а потім був перекладений 52 мовами, продано понад 100 млн. примірників по всьому світу.
Отже, що ж це означає для видавничої індустрії та суспільства шанувальників фанфікшена в цілому? Це означає, що "Епоха слави і надії" – перша книга в Україні, на яку почали писати фанфіки.
Основна причина – це бажання розслабитися. Читач не зобов'язаний постійно читати тільки ті книги, які вважають розумними, мудрими, повчальними і розвивальними. Він може читати не тільки класику, історичну та наукову літературу тощо. Людина може обирати різні жанри, кому що до смаку. На книгу "Епоха слави і надії" вже написані такі фанфіки:
- ✅️ Військова драма "Аби лихо тихо" автора Мартин Якуб – перший український фанфік про ЛГБТ. Під час повномаштабного вторгнення Ніколасу приходить повістка до військкомату, а його кращий друг Стефан йде на фронт добровольцем. Сам фанфік написаний на тему "російсько-українська війна" і пропонує читачеві для роздумів такі тези:
"24 лютого – довжиною в півроку" – це українській фразеологізм, і означає він те почуття, коли ти настільки сумуєш за людиною, що один день тягнеться, як півроку.
Чому наше суспільство охочіше схвалює двох чоловіків, що тримають у руках зброю, ніж двох чоловіків, що тримаються за руки?
- Детективне оповідання "Лихо не знає меж" було опубліковане під псевдонімом Василь Шульгах. Головними героями є: Ніколас – професор Київського університету, який допомогає поліції шукати маніяків і сам нишком починає здійснювати страти над ними, практикантка Анна, яка дізнається його таємницю, і Стефан у вже звичному образі поліцейського. Автор фанфіка надав обмеження "18+" через наявні у творі сцени сексуального характеру.
"Ви ніколи не подумаєте, що сьогодні ввечері він перерізав горло скальпелем, а тепер читає вам лекцію з психології".
Девіз закоханих – "я знаю твою таємницю". І вони розуміють, що краще смерть, ніж самотність.
- Історія про паралельну реальність «Мій коханий – рептилоїд» автора Василь Шульгахер – найбільший український фанфік та налічує 700 сторінок, що перевищує обсяги творів таких письменників як Андрухович чи Кідрук. Головний герой ніколи не замислювався, що ж таке "сон", і не замислився б, якби щоночі не почав бачити дивні події. Він забажав керувати ними і в нього вийшло.
Але раптом мої сновидіння не просто сни? Раптом це інша, неймовірна, але все ж реальність?
Існування фанфіків на книгу «Епоха слави і надії» – це революція в українській літературі. Литвак це коментує так: «Від фанфіків до літвейків. Я радію, що моя творчість надихає інших письменників. Круто, коли читачі пишуть свої історії з твоїми героями. Я хочу, щоб читачі сприймали ці роботи не як фан-мистецтво, а як оригінальні книги, але при цьому знали, що задум цих авторів був у написанні дійсно фанфіків. У цих творів є всі шанси перейти від фанфіків до літвейків. Я вже писав у соціальних мережах, зокрема на ФБ, що готовий зустрітися з авторами та підписати для них офіційні дозволи, які необхідні для публікації їхніх книг».
Реакція Євгенія Литвака на фанфік "Аби лихо тихо" була неочікуваною, але приємною: "Часто зустрічаю тих, кому важко дається читати Кідрука чи Жадана. Так, по-перше "Аби лихо тихо" – перший український фанфік на книгу сучасного українського письменника. Мартин Якуб вирвав Ніколаса і Стефана зі світу "Епохи слави і надії" і переніс їх до сучасного Києва в нову історію. Я, як автор книги-канону, скажу чесно, мені спочатку було важкувато читати твір, у якому персонажі "скопійовані", тому що існує тільки один Гаррі Поттер, Шерлок Холмс і Ханой, але мене потішило, що мої персонажі стали такими надихаючими легендами. По-друге, Мартин Якуб написав цікавий фанфік – це дуже захоплива і актуальна історія, яка може стати самостійною книгою. Я завжди відкритий для співпраці і радий підтримати початківців. Важаю, що "Аби лихо тихо" може повторити успіх "50 відтінків сірого" і стати незалежною книгою. Я хочу, щоб читачі сприймали цю роботу не як фан-мистецтво, а як оригінальну книгу, але при цьому знали, що задум автора був у написанні дійсно фанфіка. Наприкінці можна сказати, що Мартин Якуб застосував тільки спритність розуму і ніякого шахрайства – його війскова драма чекає свого читача. У цього твору є всі шанси перейти від фанфіку до літвейку. Litwake (літературне пробудження) – жанр веблітератури, що виконує функцію контенту соціальних мереж, має авторські права, розрахований на користувачів відповідної соціальної мережі чи акаунту (блогу).
Для довідки:
Фанфікшен (від англ. funfiction) – твори, написані фанами за мотивами відомих книжок, фільмів, серіалів. Одна з головних умов існування фанфікшену – його подальше оприлюднення. Фанфікшен публічний за своєю природою, бо всі ці тексти згодом викладаються у мережу інтернет та обговорюються іншими фанами. По-суті, вони є різновидом медіа-творчості і мають навчальне значення для молодих авторів, які на базі чужого світу навчаються письменницькій майстерності.
https://www.wattpad.com/story/314742717
На фото: Євген Литвак
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
21:25
23 листопада
14:33
23 листопада
13:38
23 листопада
ТОП новини
Оголошення
16:47, 14 листопада
19:14, 21 листопада
16:22, 12 листопада
16:47, 14 листопада
16:47, 14 листопада
live comments feed...
Коментарі