• Головна
  • Індексація нормативної грошової оцінки земельних ділянок
Новини компаній
13:59, 21 лютого 2022 р.

Індексація нормативної грошової оцінки земельних ділянок

Новини компаній

Індексація нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок має на меті забезпечення збалансованості бюджетних надходжень. Тобто органи місцевого самоврядування мають контролювати цей процес для збереження рівня надходжень до місцевого бюджету на відповідному рівні.

10 листопада 2021 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 р. № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», якою затверджено Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Важливо, що прийнята Методика не передбачає норм щодо обов’язковості її проведення. Питання здійснення нормативної грошової оцінки земельних ділянок залежить виключно від рішення органів місцевого самоврядування.

Проте відсутність оцінки земельних ділянок унеможливлює здійснення цілої низки владних повноважень органів місцевого самоврядування в сфері регулювання земельних відносин, і перш за все в частині адміністрування надходжень до місцевого бюджету. Адже проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок передує затвердженню ставок земельного податку та розміру орендної плати за комунальні землі.

Застосування уніфікованої формули оцінки, нормативи рентного доходу

Нагадаємо, що нова Методика застосовує уніфіковану формулу оцінки земельних ділянок усіх категорій та форм власності в межах територіальної громади.

За цією формулою нормативна грошова оцінка земельних ділянок, як це передбачає Закон України «Про оцінку земель» (стаття 1), визначається як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, обчислений за встановленими і затвердженими нормативами.

Зауважимо, що нормативи капіталізованого рентного доходу за одиницю площі ділянки наведені станом на 01.01.2020 року, що потребуватиме їх індексації на дату розробки технічної документації з нормативної грошової оцінки за новою Методикою.

Коефіцієнт індексації: хто розраховує, формула, як застосовується

Величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок, відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, розраховує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік на 1 січня поточного року за формулою:

  • Кі = 1:100,
  • де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

При чому, якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Також пунктом 289.3 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Індекс споживчих цін за 2017-2023 роки

Окремо слід зазначити, що відповідно до пункту 9 підрозділу 6 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 30.11.2021 № 1914–IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень») індекс споживчих цін за 2017-2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, застосовується із значенням 100 відсотків.

Крім того, необхідно звернути увагу на те, що з 01.01.2022 набирають чинності зміни до підрозділу 6 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, які передбачають пункт 9 викласти в такій редакції: «Установити, що індекс споживчих цін, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням 100 відсотків:

  • за 2017-2022 роки - для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів);
  • за 2017-2020 роки - для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення».

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки у 2021р та 2022р Відповідно значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021 рік становить:

  • для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) – 1,0;
  • для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення – 1,1.

Отже з 01.01.2022 підлягає індексації нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення.

Важливо пам'ятати

Важливо пам’ятати, що рішення щодо проведення нормативної грошової оцінки, встановлення ставок податку та ставок орендної плати за земельні ділянки приймають органи місцевого самоврядування, а індексація результатів нормативної грошової оцінки насамперед впливає на плату за землю та єдиний податок (4 група), які відносяться саме до місцевих податків, тобто наповнюють місцеві бюджети.

Ірина Іванова,

Заслужений оцінювач УТО, REV

Роз'яснення надано в рамках реалізації проекту «Підтримка громад в управлінні землями», що реалізується ГС «УкрГео» за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Довідково: Діяльність стала можлива завдяки підтримці американського народа, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Думка авторів не обов'язково є офіційною точкою зору USAID чи уряду США.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...