• Головна
  • Квартирні аферисти роками дурять вінничан, а у поліції – жодної справи
15:34, 25 листопада 2015 р.

Квартирні аферисти роками дурять вінничан, а у поліції – жодної справи

…Що не кажіть, а людина – слабка істота. Інакше як пояснити існування у цивілізованому суспільстві неймовірну кількість ницих, підлих і паскудних особин? Або іншими словами – шахраїв і аферистів, які падкі до чужого добра і легкої наживи.

Наразі таких у Вінниці, як і по всій Україні, – хоч греблю гати. У них своя спеціальна система, чітка ієрархія, негласні домовленості на кшталт не працювати на території колег по «бізнесу» тощо. Промишляють ділки пропозиціями працевлаштувати за кордоном, організувати відпочинок на екзотичному курорті, виграти в лотерею, взяти вигідний кредит; а ще «розводять» на гроші при «визволенні» родичів із міліції, при «операціях» з банківськими картами тощо. Напрямів цього процвітаючого бізнесу чимало, а суть одна – виманити в людей якнайбільше грошей.

А нещодавно «Інформаційна Вінниччина» натрапила на шахраїв, які беруть у вінничан гроші за оренду квартир, які, насправді, ніхто не здає.

На перший погляд нічого підозрілого…

Вінничанка Світлана П.шукала двокімнатну квартиру, щоб винайняти її на довгостроковий період. Переглядаючи оголошення на найпопулярнішому вінницькому сайті об’яв, жінка натрапила якраз на те, що їй підходило: квартира на Порика, за 2000 гривень на місяць. Ціна та розташування задовольняли вінничанку, тому вона вирішила подзвонити за вказаним в оголошенні номером телефону.

!рыа

!рыа

Працівниця агентства з нерухомості, яка представилась Каріною, запросила орендарку до себе в офіс та попросила мати при собі паспорт. А головне – гроші в еквіваленті орендної плати за місяць. Таке прохання пані Каріна мотивувала тим,що якщо житло влаштує клієнтку, його можна буде одразу оплатити і вселитися. Нічого не запідозривши, Світлана поспішила на зустріч з Каріною, адже їй дуже кортіло подивитися привабливу квартиру за прийнятні гроші.

офыс

офыс

Згадане агентство нерухомості орендує кабінет №219 на вулиці Івана Бевза,34. Назва компанії – ООО «ИнвестРеал» – красується на папірцеві, який просто приклеєний скотчем до дверей фірми. У кабінеті сиділи дві ріелторки, одна з яких почала розповідати Світлані про квартиру. Коли ж орендарка виявила бажання їїоглянути, працівниця «ИнвестРеалу» нібито подзвонила власниці житла, щоб попередити, що прийде винаймачка. Після достатньо довгої, для переконливості, «розмови» з орендодавцем Каріна повідомила, що все добре – квартиру можна їхати дивитись. Утім, для огляду є одна умова: потрібно взяти з собою ріелтора компанії та заплати йому за те, що він покаже квартиру, 1000 гривень, тобто половину суми за місячну оренду. Якщо ж орендарка не хоче переплачувати за послуги агента (звісно ж! ніхто не хоче втрачати зайву тисячу), то можна поїхати і подивитися квартиру самому, але при цьому треба залишити завдаток – також 1000 грн. – в офісі агентства. Навіщо це робиться, дівчата з «ИнвестРеал» пояснюють просто: для того, щоб Світлана і хазяйка квартири не «кинули» агентство, напряму домовившись між собою. До того ж, перед тим, як залишити гроші,винаймач має підписати договір з компанією, який є гарантією того, що гроші клієнту повернуть, якщо помешкання йому не підійде.

Тож ріелторкасхиляла Світлану до другого варіанту: залишити їм гроші та поїхати дивись квартиру самій. Аргументувала тим, що жінкав цьому разі нічого не переплачує. Залишивши тисячу агентам, другу половину орендної плати, за словами Каріни, Світлана мала б віддати хазяйці, якщо все-таки вирішить винайняти квартиру.

Світлана кілька разів мала справу з агенціями нерухомості і приблизно уявляла, як вони працюють. Тож схемароботи ООО «ИнвестРеал» здалася їй надто підозрілою. Відтак, вінничанка подумала, що на Каріні з подружкою світ клином не зійшовся – у місті ще чимало агенцій і безпосередніх здавачів квартир, тому вирішила пошукати щастя деінде.

«Ні грошей, ні квартири ми так і не побачили…»

Якщо Світлана вчасно виявила, що має діло з шахраями, то вінничанин Дмитро Змитрович, зрозумів це лише тоді, коли залишив дурисвітам тисячу гривень, а обіцяну квартиру так і не побачив. Він звернувся до шахрайської агенції, не знаючи хто і що вони насправді, на початку листопада. Залишив завдаток, йому дали номер телефону власниці та адресу будинку, де знаходиться квартира. Коли ж Дмитро приїхав подивитися помешкання, то звідти, з-під дверей обіцяної квартири, він ні власниці, ні агентамуже не міг додзвонитися –ті на наполегливі дзвінки клієнта не відповідали. А в квартирі, виявилося, живуть люди, які повідомили, що квартира не здається.

–Під’їхали до них в офіс, а вони кажуть, що треба заплатити завдаток. При цьому вони дають документ, що ми лишаємо 1000 гривень за послуги їхній компанії. Нам лишили номер власника квартири і сказали, якщо нам не сподобається квартира, то ми або отримаємо назад свої гроші, або вони знайдуть нам схожу квартиру за ту саму ціну. Три дні потому ні грошей, ні квартири ми так і не побачили. Ми не могли додзвонитися ні до них, ні до хазяйки. Прийшли забирати гроші, а вони кажуть: напишіть якусь там заяву. Ми написали, вони сказали, що наберуть, щоб ми прийшли забрати гроші. Після того нас ніхто не набрав, і до них додзвонитись ми також не змогли, - розповів вінничанин. 

У договорі, який підписав Дмитро, на печатці значилося, що компанія має назву «Стройіндустріякомпані» та зареєстрована вона в місті Дніпропетровську.

квитанцыя

квитанцыя

фірма

фірма

«Я б із задоволенням їх закрив, але після цього я пропрацюю рівно 10 хвилин»

Вінницькі горе-ділки працюють справно вже не один рік. І, схоже, кількість їхніх жертв із роками не зменшується, якщо бізнес із липової здачі квартир процвітає і нині.

Дійсно, спритників одразу не розкусиш, каже вінницький юрист Євген Кокуца, який сам втрапив на вудку «агентів з нерухомості». Це сталося майже два роки тому за тією ж «відкатаною» схемою: взяли завдаток за оренду квартири, яка насправді не здається. На прохання повернути гроші не реагували. Зрозумівши, що фінансів йому не бачити, Євген викликав міліцію.

–Прийшов працівник міліції до них в офіс, який тоді знаходився на вулиці Папаніна. Ці працівниці компанії взагалі нічого не боялися, вони просто посміхались правоохоронним органам. Коли міліціонери запропонували їм поїхати до відділку для встановлення особи, одна з цих аферисток взяла телефон, комусь подзвонила, після чого пішов дзвінок одному з працівників міліції, потім він зібрав всі документи і пішов. Це був дзвінок від вищого керівництва. Коли ми стояли на вулиці, курили, мені працівник міліції так прямо і сказав: «Я б із задоволенням їх закрив, але після цього я пропрацюю рівно 10 хвилин». Потім в цей офіс при мені люди прийшли з маленькою дитиною, і їм також не повернули гроші, тому що в договорі прописано одне, а на словах вони обіцяють зовсім інше, - розповів юрист.

міліція

міліція

 Добре відпрацьована схема 

Щоб перевірити, так би мовити, на собі, як працюють шахраї, журналістка «Інформаційної Вінниччини», прикинувшись довірливою студенткою, якій потрібно орендувати квартиру. Представниця «Стройіндустріякомапані» застосувала до кореспондента ту саму схему. Але щоб оглянути помешкання цього разу, вже потрібно було залишити завдаток не 1000, а 1500 грн. або взяти з собою ріелтора і заплатити йому ту саму суму.

Вже знайома із розповідей потерпілих «агент» Каріна запевняла, у випадку, якщо помешкання чимось не влаштує, гроші вони повернуть, але лишити їх в офісі потрібно обов’язково.

– Ви платите хазяйці 2500 по факту заселення і 50% переплачуєте за те, що ріелтор пішов з вами, сам огляд оплачувати не потрібно. Але так як ми працюємо з вами по контракту і виступаємо гарантом цього об’єкту і цієї власниці – ви можете подивитися самостійно. Чому? Тому що нам теж так вигідно. Тому що тоді в нас не єдиноразовий платіж, а кожного місяця від хазяйки. Тоді і вам не потрібно переплачувати, у вас сума оренди не змінюється. Договір складається, і залишається 1500 завдатку. Це залог того, що ви не домовитесь напряму з хазяйкою та не «кинете» компанію. Об’єкт їдете дивитися, даємо вам координати хазяйки. Після огляду ви нам одразу телефонуєте і кажете, чи підійшла квартира. Якщо ви лишаєтесь жити – ми блокуємо оголошення, щоб ніхто більше не міг його розглядати, ви хазяйці віддаєте квитанцію і доплачуєте 1000 гривень. Якщо ви не лишаєтесь там жити, ви можете або подивись інші варіанти, або забрати всій завдаток, – роз’яснила Каріна.

Ніби все переконливо. Але підозрілим здалося те, як Каріна «блокує» оголошення і здійснює інші операції, адже в офісі, де сидять дві ріелторки, немає жодного комп’ютера чи іншого гаджета. Лише стоять два порожні столи, на яких для антуражу хаотично розкидані якісь папірці та папки.

Після роз’яснення щодо квартири, Каріна почала довгу і райдужну тираду про неймовірно вигідні плюси їхньої компанії. Мовляв, всі агенції працюють з переплатою в 50%, а вони ні. Мовляв, всі агентства здають будь-яке житло, а в них взагалі немає поганих квартир, бо перед тим, як виставити їх на сайт оголошень, вони нібито ретельно оцінюються. Також нібито протягом одного року ці «ангели-охоронці» від нерухомості виступають гарантом того, що ні виселити, ні підвищити оренду, ні взагалі зробити хоч щось погане орендарю ніхто не зможе. Більше того, якщо щось поламалося в помешканні, або ви залляли когось «Стройіндустріякомпані» все полагодить (!).

Коли журналістка «Інформаційної Вінниччини» попросила в дівчини-ріелтора якусь додаткову контактну інформацію (адресу сайту, візитку тощо) під приводом подивитись інші квартири, грамотна аферистка «з’їхала» з теми:

– Справа в тому, що ми виставляємо не всі зразу квартири, а поступово, тому вам буде швидше нам подзвонити і ми одразу скажемо, які варіанти квартири у нас є. Фото? І фотки ми вам скинемо! Сайт? Я вам все, що хочете напишу… То ви як? Будете дивитися квартиру? Нам же потрібно знати. Вам краще сьогодні подивитися квартиру, тому що в нас є люди на цей об’єкт. А яку квартиру ви хочете? В цьому районі? В нас є дешевший варіант – за 1900. Зможете під’їхати сьогодні і подивитись?.. –тараторила невтомна Каріна, пропонуючи замість адреси сайту компанії, іншої контактної інформації неіснуючі квартири.

Коли беручкаріелторка відчула, що клієнт має сумніви, вона почала ще більш настирливо вмовляти поїхати дивитися квартиру саме сьогодні. А щоб довести почате до кінця вона скинула суму завдатку з 1500 до 1000 гривень. А на відмовки журналіста під прикриттям, мовляв, «мені треба порадитися», почала сеанс «психотерапії». Все повторювала: «Невже вам не довіряють?», «Ви повинні приймати рішення самостійно», «Не слухайте нікого» і т.д.

Зрозумівши, що більше ніякої інформації з працівниць «Стройіндустріякомапані» не витягнеш журналістка «Інформаційної Вінниччини» вирішила розпитати людей, які, так би мовити, контактують з аферистами, працюючи з ними в одній будівлі.

–Я тут тільки тиждень, тому я не знаю про них нічого толком. Але якщо чесно, то це – лохотрон. Розводять людей та й все, – сказала вахтерка офісного приміщення.

– Вони аферисти, не ведіть з ними справи. Мій знайомий вже лишив в них тисячу і досі не може її повернути, а квартири він так і не бачив. До них постійно приходять люди сваряться. Ці скандали! – неможливо працювати! – розповіла Юлія, яка також орендує офіс на І.Бевза, 34. 

Як розпізнати аферистів і чи можливо повернути гроші?

Проконсультувавшись з юристом «Інформаційна Вінниччина» зробила висновки, що схема за якою працює псевдокомпанія з нерухомості доволі проста. Вони позиціонують себе як звичайне агентство з нерухомості, проте зареєстровані вони як інформаційне агентство, або консультаційне бюро. Тобто орендар, даючи їм гроші, підписує з ними договір, який ніби є гарантією того, якщо помешкання не влаштує, він зможе повернути гроші. Проте все кардинально навпаки: підписаний договір означає, що гроші сплачені за надання інформаційних послуг та гарантує, що людина, яка залишала гроші, не має права вимагати їх назад. Тобто юридично людина заплатила за інформаційні послуги – за те, що їй розповіли, що десь там є квартира, яку вона теоретично може орендувати

Також теоретично гроші ошуканим повернути можливо, хоча й складно. Про це більш детально розповів юрист Євген Кокуца:

– Повернути свої гроші можна тільки шляхом позову через суд на «Стройіндустріякомпані», яка по всім запитам, які я надсилав, ні на що не реагувала. На них нічого немає, тобто статутний фонд пустий, там щось 20 копійок було. Просто нульова, липова фірма. А на працівників просто подавати заяву в поліцію за факт шахрайства, за те, що вони вводять людей в оману. Потрібно, щоб подала заяву не одна людина, а всі кого ошукали. Тоді буде толк, –вважає правник.

Це хоча й липове, але процвітаюче, агентство з нерухомості не лише виманює гроші з довірливих вінничан, а й псує репутацію іншим агентствам на ринку. Люди, які стали жертвами такого роду афери, перестають взагалі співпрацювати з будь-якими агентствами з нерухомості, більше того – те саме радять своїм друзям та знайомим. Працівники легального вінницького агентства з нерухомості «ВІАН» розповіли «Інформаційній Вінниччині» проте, що всі фірми, які займаються нерухомістю в обласному центрі, знають про існування контори цих аферистів.

–Так, ми знаємо про існування цих аферистів, проте витіснити з ринку ми їх не можемо. В спільному чаті всіх вінницьких агентств з нерухомості є «чорний список», де ми обмінюємось інформацією про різного роду аферистів. Там ми відслідковуємо це інформаційне агентство, пишемо, де вони винаймають офіс на даний момент та попереджуємо про це людей, які до нас приходять. Це все, що ми можемо зробити, – розповів співробітник «ВІАН» Сергій Кондратюк.

Експерти кажуть, оголошення шахраїв нічим не відрізняються від інших оголошень про оренду: є фотографії житла, ціна, площа та номер телефону працівниці агентства з нерухомості. Проте розпізнати шахраїв все ж можливо.Як це зробити, дала поради ріелтор «ВІАН»Ольга Мельник:

– Перше, що має насторожити, – це ціна за квартиру, вона нижча за середню ринкову ціну. Просто, якщо людина натрапляє на двокімнатну мебльовану квартиру з хорошим ремонтом, інтернетом тощо за дві тисячі, при тому, що середня ринкова ціна три тисячі гривень, – вона одразу думає, що це їй так пощастило. По-друге, жодне агентство з нерухомості не бере гроші, доки клієнт не бачив квартири. Гроші за свої послуги ріелтор бере після того, як клієнт заселився та був укладений договір про оренду квартири. По-третє, звичайно ж, потрібно уважно читати, документ, який підписуєте, – наполягає Ольга.

Масштаби афери

Попри це, кількість вінничан, які вже потрапили на гачок квартирних шахраїв та попрощалися зі своїми коштами, вимірюється вже не десятками, а сотнями. Досліджуючи цю справу, «Інформаційна Вінниччина» знайшла в мережі чимало відгуків та скарг людей про те, що псевдокомпанія їх ошукала.

в1

в1

Більше того – компанія «Стройіндустріякомпані» під дніпропетровським грифом промишляє не лише у Вінниці, а й майже у всіх обласних центрах України.

н

н

Але більше дивує не наївність наших громадян, які ведуться на солодкі обіцянки, а бездіяльність правоохоронних органів. Як повідомила прес-секретар ГУ Національної поліції у Вінницькій області Ганна Олійник, заяв вінничан до органів правопорядку зі скаргами на «Стройіндустріякомпані» за 2015 рік немає. А, згідно з міліційними, чи то пак вже поліційними, нормами: немає заяви – немає справи.

А загалом за 2015 рік вінничани подали 13 заяв зі скаргами на шахрайство з нерухомістю, в усіх випадкахвідкриті кримінальні провадження. Проте жодної заяви на вищезазначених аферистів немає.Можливо, люди вважають, що марно скаржитися, адже юридично нічого не доведеш:клієнтиотримали те, що передбачав договір, – інформацію, а обіцянки отримати житло в оренду були тільки на словах горе-ріелторів.

Щоб знати напевно, «Інформаційна Вінниччина» поцікавилась в органів правопорядку, яким має бути факт шахрайства, щоб поліція звернула на нього увагу.

–Будь-який факт шахрайства береться до уваги. Навіть, якщо людина просто стверджує, що її обманули, – відкривається кримінальне провадження та проводиться розслідування, – запевнила Ганна Олійник.

Тобто людина, яку ввели в оману, проте документального підтвердження цьому немає, все одно може подати заяву до поліції. Інша справа, чи знайдуть правоохоронці докази злочину, і чи буде доведено справу до суду, і навіть якщо буде – не факт, що українська Феміда буде справедливою.

Наша ж порада: борітеся з шахраями усіма доступними способами – пишіть про них в соцмережах, повідомляйте через засоби масової інформації і, звичайно ж, пишіть заяву в поліцію. Як-то кажуть, вода камінь точить…

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...