РЕБ для авто має свої вимоги

Аби правильно вибрати РЕБ на авто, необхідно зважати на особливості його експлуатації

Найперша така особливість — це розбиті дороги, бездоріжжя, кущі, дерева. Простіше кажучи, засіб РЕБ на автомобілі буде немилосердно трусити і бити об перешкоди. Тож першою вимогою до нього є стійкість конструкції до вібрації. Відповідальні виробники повинні перевіряти її на вібростенді. Якщо модулі та кабелі не відриваються, а корпус не розвалюється, то такий РЕБ придатний для транспорту, що використовується в бойових умовах.

Друга вимога також стосується названих умов роботи: антени засобу РЕБ повинні витримувати удари гілок. З цією метою варто встановлювати антени на пружинній основі або квадрифілярні, прикриті пластиковими чашами. Таку чашу також може знести потужним ударом гілки, але ймовірність нижча. Антени на пружинній основі є хорошим варіантом: деякі виробники демонструють їхню надійність, наступаючи на антену ногою. Антена згинається під кутом 45 градусів, а потім повертається до нормальної позиції.

Третя вимога: РЕБ мусить мати таку конструкцію, щоб металевий кузов авто не екранував частину його випромінювання в якомусь напрямку. Тут вам разом із виробником варто обміркувати, як оптимально прилаштувати пристрій до вашого конкретного транспортного засобу.

З якими частотами вибрати авто-РЕБ?

Найпотрібнішим є захист від ударів FPV-дронами — тому мінімально необхідний стандартний діапазон 700-1050 МГц. Він захистить від понад 90% відсотків FPV-дронів.

Зустрічаються FPV-дрони на 2400 МГц. Цей діапазон захистить вас і від таких дронів, і від «мавіків», які виконують скиди. По рухомій цілі вони не влучать, але можуть «знайти» вас, коли авто буде стояти.

За можливості, заповніть все, що нижче 700 МГц. Але врахуйте, що кожні 100-150 МГц потребують потужності завади 50 Вт, щоб РЕБ був ефективним у сучасних умовах. На вході такий модуль споживає, мінімум, 100 Вт. Отже, уявіть, скільки споживатиме багатодіапазонний РЕБ загалом. Як ви забезпечите його живлення?

Як встановити РЕБ на авто

Універсальних рішень, на жаль немає. Або ж це на краще, позаяк ви можете обговорити з виробником рішення, що найкраще відповідає саме вашим потребам.

Якщо у вас пікап, то багато що може вирішити рама — до неї можна приварити масивну РЕБ-систему. А живлення у вигляді потужного акумулятора можна закріпити в кузові.

Для кросовера оптимальним рішенням буде двокомпонентна система, що складається із генераторного блоку, розміщеного в багажнику чи в салоні, та платформи з антенами, встановленої на даху кузова. Їх треба сполучити якісним кабелем, що має низьке затухання сигналу на кожний метр довжини. Якщо кабель матиме довжину 3 метри, то втрати потужності випромінювання будуть невідчутними.

Конструктивно РЕБ не мусить бути в одному корпусі, тобто монопристроєм. Потрібний вам набір частот можна зібрати з кількох невеликих конструктивно однакових пристроїв, що містять різні модулі радіозавад. Наприклад, чотири дводіапазонні пристрої закриють вам 8 діапазонів, що дуже непогано.

Або ж система РЕБ може збиратися за модульним принципом, «розростаючись» у площині даху кузова. Головне, щоб не у висоту.

Загалом, РЕБ для авто — не те, щоб проста задача, але й не надто складна, порівняно з багатьма іншими, які доводиться вирішувати в армії.

Поборемо і переможемо!