Ягідні культури особливо чутливі до різноманітних шкідників, але всі городники їх вирощують. Тому краще заздалегідь захистити рослини від шкоди та зберегти майбутній урожай.
Основні шкідники ягідних культур
Для боротьби зі шкідниками придумано багато хімічних засобів, але спочатку потрібно розпізнати конкретний різновид та підібрати найбільш ефективний засіб. Експерти рекомендують інсектициди купити та розповсюдити по ділянці, але вони дуже різняться за складом та принципом роботи. На ягоди в основному нападають такі шкідники:
- Хрущ травневий. Личинки розвиваються в ґрунті й у період росту пошкоджують корені. Дорослі жуки харчуються листям, квітками та зав’яззю, значно зменшуючи кількість врожаю.
- Малиново-полуничний довгоносик. Вони відкладають яйця в бутони, відгризаючи плодоніжку. Бутон пересихає та відпадає. Молоді жуки живляться листям та ніжками, вигризаючи невеликі дірочки.
- Малиновий жук. Він небезпечний не лише для малини та ожини, а й для вишень, яблунь, аґрусу, чорної смородини. Харчується переважно квітками та ягодами, але також можуть прогризати дірки в листках. Здатні живитися всіма названими рослинами, але в період цвітіння малини повертаються до неї.
- Попелиця велика. Відкладає яйця на пагонах, а весною колонії розміщуються з задньої частини листків. Вони висмоктують із листя сік, тому на поверхні утворюються жовті та червоні опуклості. Молоде листя та гілки деформуються, що зменшує кількість врожаю.
- Склівка смородинова. Відкладає яйця в тріщини на гілках або в пагони біля бруньок, молоді особини проточують у пагонах ходи. Живуть переважно два роки, але за дуже теплої погоди можуть пройти всі етапи життя за один рік.
Усі вони здатні просто пошкодити врожай або повністю знищити рослину.
Як організувати захист ягідних культур
Захист потрібно починати з моменту висадки плодово-ягідної культури. Для початку потрібно підібрати правильне місце для цього, наприклад, смородина любить вологу землю, аґрусу потрібна більш суха та сонячна місцина. Наявність великої кількості бур'янів та неправильний склад ґрунту зроблять середовище сприятливим для розвитку шкідників.
Далі знадобиться системне застосування захисних засобів. Перше використання рекомендовано за декілька днів після висадки. Потім обов’язково проводять оброблення в період росту та цвітіння. Засоби варто вибирати універсальні, вони мають слабшу дію, але не дадуть розвинутися шкідникам.
Також потрібно регулярно оглядати листя та пагони, адже на них найяскравіше видно вплив шкідників і хвороб. Якщо помітні личинки чи яйця, варто провести сильніше оброблення спеціалізованим засобом. Але більшість із них розвиваються в землі, під коренями рослини, тому стають помітними вже у дорослому віці.