Зрозуміти, для кого створено продукт — половина справи у процесі його просування. Попит формує пропозицію, а тому пропонувати товар потрібно тільки зацікавленим особам, звертаючи увагу на їхні потреби та побажання. Це і є цільова аудиторія компанії, взаємодія з якою — важливий елемент для досягнення успіху в бізнесі.
Що таке цільова аудиторія і де її шукати?
Знайти свого клієнта більшість бізнесів сьогодні може в інтернеті, який охоплює всі перспективні категорії потенційних споживачів на тематичних вебпорталах, форумах, медійних майданчиках та безперечно в соціальних мережах. Завдання маркетологів полягає у правильному позиціюванні товару та уважному аналізі цільової аудиторії.
До цільової аудиторії відносять зацікавлених осіб, які готові придбати товар чи послугу для задоволення власних потреб. Прикладом цільової аудиторії https://online.novaposhta.education/blog/portret-idealnogo-klienta-yak-pravilno-analizuvati-auditoriyu заводу дитячого харчування можуть бути мами у віці 20 – 35 років, які шукають якісний прикорм для дитини. Цільова аудиторія креативного антикафе у великому місті — молодь від 16 до 25 років, студенти та місцеві, які прагнуть весело провести час у комфортних умовах, особливо в холодну пору року.
Як визначити свою цільову аудиторію?
Дослідження ЦА має передувати випуску продукції на ринок та супроводжувати його просування протягом усього життєвого циклу. Неважливих подробиць у цьому питанні не існує, а акцент робиться на демографічні показники — вік, стать, соціальний статус, рівень платоспроможного попиту, інтереси, вподобання, потреби.
Важливо зрозуміти психологію свого споживача — хто він, чим живе, чому купує саме такий товар і саме в такому місці, обирає фізичну купівлю чи в інтернеті. За допомогою соціальних мереж розібратися в таких тонкощах простіше, якщо проглянути відкриті аккаунти своїх покупців. У них одразу спливають захоплення та світогляд людини, її самопозиціювання та ставлення до матеріальних благ.
Для визначення цільової аудиторії можна використовувати загальноприйняті методики «5W», анкетування, аналізу ринку та інші. Фокус уваги має бути зосереджений на таких джерелах інформації:
- конкуренти — особливо важливий елемент аналізу для нового бізнесу, який тільки виходить на ринок. Аналізуючи діяльність конкурентів, їхню рекламу, інструменти маркетингу та споживачів, можна чітко побудувати власну дієву стратегію з першого разу.
- опитування — незалежний збір інформації про споживачів або їхнє неупереджене сприйняття пропонованого продукту.
- анкетування — дослідження відповідей наявних клієнтів щодо ступеня задоволення їхніх потреб, очікувань від придбаного продукту та співпраці з брендом, пропозицій вдосконалення.
Методика «5W» — один з найпростіших інструментів аналізу клієнтів, що дозволяє всебічно їх оцінити, а саме: хто є споживачем, чому він збирається придбати продукт, як часто він готовий купувати, де йому зручніше це робити. Періодичний перегляд своєї цільової аудиторії за такими пунктами дозволить вчасно помітити зміни та підлаштувати свій продукт та маркетинг під них.