Реалії після повномасштабного вторгнення змінилися докорінно. Чимало українців залишилися без роботи, доходів та подекуди житла, але з необхідністю платити за старими кредитними договорами. Адже воєнний стан не звільняє від обов'язків щодо сплати кредиту. Проценти за користування кредитом продовжують нараховуватися і після початку війни. Тож найкраща стратегія у такому випадку для боржників – це залишатися на зв'язку зі своїм банком чи кредитною установою.
Чи можуть примусово стягувати плату за кредит?
З початком війни багато банків запровадили кредитні канікули. Так, наприклад, sportbank запровадив кредитні канікули для своїх клієнтів, про що свідчать sportbank відгуки, з кредитними картками та за послугою розстрочка березень-квітень 2022 року. Після кредитні канікули були зняті і наразі кожен клієнт має сплачувати відсоток за користування кредитними коштами згідно тарифів банку.
Однак до кінця воєнного стану продовжує діяти заборона (передбачені Законом України №2120-IX):
- на стягнення неустойки (штраф, пеня) та інших штрафних платежів, передбачених кредитним договором;
- на збільшення процентної ставки за користування кредитом у разі прострочення внесення платежів (крім випадків, коли зміна процентної ставки встановлена кредитним договором).
Тож сплачувати проценти за кредит необхідно, адже банки мають повне право вимагати повернення наданих ними коштів. І якщо всіляко ігнорувати повідомлення від банку справа може дійти до суду, а відповідно – і до виконавчого провадження, арешту рахунків та іншого майна, а також обмеження права виїзду за кордон.
У випадку, коли ви не можете погасити заборгованість у визначені строки, зверніться до банку для проведення реструктуризації боргу (за наявності такої послуги).
Вимагати повернення кредиту від військовослужбовців – чи законно?
За законом цього робити не мають права. У період дії воєнного стану та протягом 90 днів від дня його припинення банки не мають права вимагати повернення кредитних коштів. Діють такі кредитні канікули і в Спортбанк. Для цього необхідно надати певні документи, що засвідчують таку можливість у воєнний стан.
Відстрочка надається таким пільговим категоріям осіб:
- військовослужбовцям ЗСУ, іншим військовим формуванням та правоохоронним органам спеціального призначення, Державній спеціальній службі транспорту та Держспецзвʼязку;
- військовослужбовцям, які отримали інвалідність на службі;
- членам сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
- особам, які перебувають у полоні;
- особам, з якими втрачено зв’язок;
- особам, зниклих безвісти.
Резюмуючи, варто завжди залишатися на зв’язку з банком та ні в якому разі не ігнорувати повідомлення від банків.