Як приємно в літню спеку випити хоча б склянку холодного соку або взимку зробити ковток гарячого чаю. Це все реально з термосом. Такий простий винахід допоможе кожному подорожувати з комфортом. Щоб він виконував свої функції на відмінно, потрібно обирати якісний термос. В цьому питанні допоможе наша стаття.
Класифікація термосів
Ми звикли, що термоси необхідні виключно для збереження температури напоїв. Проте функціонал таких пристроїв досить широкий. Термоси бувають різних видів:
- Для напоїв. Як правило, це високі ємкості з вузькою горловиною для зручного переливання рідини в склянки. Найчастіше вони мають дворівневу систему закриття: спочатку закривається герметична пробка з низькою теплопровідністю, а після цього зверху надівається спеціальна кришка, яку можна використовувати в якості посуду для пиття.
- Термоси для їжі. Діаметр циліндра досить великий, а сам термос нижче. Він має широку шийку для зручнішого доступу до їжі. У таких судинах можна носити із собою як суп, так і другі страви. Втім, із зберіганням питних рідин вони також чудово справляються, але зручність менша. Також бувають харчові термоси у вигляді коробочок, невеликих каструль та баків.
- Універсальні термоси - це середній варіант між термосами для напоїв та їжі. Секрет таких пристроїв в універсальній пробці. Якщо її викрутити повністю, то можна отримати доступ до їжі. Якщо ж пробку не відкручувати до кінця або натискати на спеціальний клапан, то легко розливати рідину по склянках. Такі вироби зручні для того, щоб носити з собою їжу чи чай на роботу, але зберігають тепло вони гірше, ніж спеціалізовані термоси, тому для тривалих поїздок чи подорожей вони не дуже підійдуть.
- Термокухлі – це мініатюрні термоси, які підійдуть тим, кому не потрібно носити багато напоїв. Їх можна використовувати на роботі, також з ними можна вибратися ввечері за місто, щоб помилуватися гарним заходом сонця. Термокухлі збережуть температуру протягом кількох годин. Головна їх перевага в тому, що їх можна використовувати як кухоль, адже вироби мають ручку і з них досить зручно пити.
Наступний важливий етап вибору – це матеріал колби. Розглянемо цей параметр докладніше.
Характеристики колби
Всередині будь-якого термоса знаходиться спеціальна колба. Саме в ній знаходиться їжа або напої. Між зовнішніми стінками та колбою є вакуум. Він нівелює віддачу тепла від того, що розміщується всередині колби. Деякі виробники замість вакууму використовують теплоізоляційні матеріали. Проте термоси становляться важче і температура зберігається на потрібному рівні. Якщо простір буде заповнений просто повітрям, то довго продукти і напої не будуть триматись.
В залежності від матеріалів колби бувають двох видів:
- Скляні - використовуються в термосах для зберігання рідин. Сама колба покривається спеціальним складом, що зменшує втрати тепла. Та й саме скло має меншу теплопровідність у порівнянні зі сталлю. Скляні моделі відрізняються низькою інертністю, тобто скло не вступає в хімічну реакцію з різними середовищами. Проте скло погано переносе перепад температур. Якщо в колбу, в якій щойно зберігався чай з температурою до 90°С налити крижану рідину, то колба просто лусне.
- Металеві термоси більш зручні і надійні. Термоси підійдуть для недовгих поїздок, але вони досить важкі. Недолік колби із металу – її інертність. Тому не рекомендується наливати в такі термоси лимонний фреш або соки. До того ж запахи добре вбираються. Металеві варіанти гірше скляних зберігають тепло.
Обирати потрібно в залежності від призначення термосу. Водних ситуаціях краще скляні колби, в інших металеві.
Матеріал корпусу і пробка
Пластикові термоси зручні, недорогі і легкі, проте не такі міцні. З великою ймовірністю після удару може постраждати колба всередині. Металеві корпуси набагато витриваліші і майже не контактують із агресивними середовищами, тому корозії не буде. Хоч корпус і міцний, проте можуть бути вм'ятини, достатньо одного необережного удару.
Особливу увагу потрібно приділяти також кришці. Кришка може використовуватись з додатковою пробкою. Самі прості моделі мають просто кришку, яка відкривається. Додаткові ж пробки бувають трьох видів:
- Помпові пробки укомплектовані спеціальним клапаном, через який відбувається подача рідини і пневматичний насос. Термоси з такими пробками, як правило, досить великі і не підходять для подорожей пішки.
- Пробки з клапаном досить зручні у користуванні. Щоб перелити рідину в склянку не треба відкручувати кришку, достатньо лише натиснути кнопку. Втрати тепла при цьому будуть мінімальні. Є також мінуси такої конструкції.
- Пробка з язичком використовується у спортивних термосах та термокухлях. Щоб почати пити з такої посудини, достатньо здвинути «язичок» убік, не відкриваючи кришку.
У дешевому термосі клапан може почати протікати, тому заощаджувати не треба. Якщо вам потрібен термос для роботи або на пікнік, краще обирати скляну колбу, вона довго зберігатиме тепло і не поглинатиме запахи. Для роботи також добре підходе термокружка. Якщо потрібен термос для походу, звичайно ж металевий корпус – те що треба.