Повномасштабна війна, розв’язана росією 24 лютого, змінила ситуацію на будівельному ринку України. У цій статті ми проаналізуємо, як і чому змінилися ціни на покрівельні матеріали та огорожі, а також комплектуючі.

Мансардні вікна – це комплектуючий матеріал для покрівлі з профнастилу, металочерепиці, фальцевої покрівлі та ін. Продукція марки Факро транспортується в Україну у готовому вигляді. На початку 2022 року для реалізації залишалося дуже мало комплектуючих. З початком обстрілів росією мирних українських міст на кордонах України з іншими державами утворилися великі затори та черги. Стало важко зробити звичайну доставку вікон, через що на вітчизняному будівельному ринку виник їх дефіцит. Однак у лютому, березні та квітні попит на вікна Факро був невисоким, оскільки будівельні роботи в Україні припинилися. Коли в травні будівельний ринок ожив, подорожчання вікон Факро стало помітним. На це вплинув такий чинник, як ріст вартості доставки. В Україні значно подорожчало пальне. Крім цього, долар та євро зросли відносно гривні. Всі ці чинники призвели д такого результату: ціна на мансардні вікна Факро зросла на 20% і навіть більше порівняно з довоєнним 2021 роком.

Забори подорожчали на 31%

Ситуація з заборами жалюзі склалася трохи по-іншому. Справа в тому, що цей матеріал не завозиться в Україну в готовому вигляді. Доставляється тільки основна сировина, з якою його виготовляють вітчизняні заводи, - рулонна сталь. Саме з нею виникли проблеми. На початку 2022 року заводи-виробники заборів жалюзі очікували на нові постачання бухт металу від основних країн – Китаю, Індії та Південної Кореї. Саме на частку продукції цих постачальників припадає 60% виготовлених заборів-жалюзі в Україні. Ці бухти металу Україна закупила ще в листопаді 2021 року, а на початку лютого 2022 вони мали прибути в порти. Однак 24 лютого росія почала безпідставно бомбити українські мирні міста, в тому числі й порти. Тому вони мусили закритися. Кораблі повернули на Туреччину. Там на перевалочних пунктах рулонну сталь перевантажили на автомобілі і повезли в Україну суходолом.

Як це відбилося на вартості забору жалюзі? Негативно. По-перше, зросла вартість доставки рулонної сталі. Морський шлях був дешевший, а автомобільний виявився дорожчим. По-друге, в Україні подорожчало пальне. По-третє, курс іноземних валют невпинно росте вгору з місяця в місяць. В результаті ціна на забори жалюзі виросла на 31%, якщо порівняти з показниками минулого року.

Профнастил виріс в ціні на 35%

Подорожчання профнастилу обумовлене тими ж причинами, що й забори жалюзі. Він виготовляється як для покрівлі, так і для огорожі. А основна сировина – це фарбована рулонна сталь. Ціна на профнастил виросла на 35% порівняно з довоєнними місяцями. Варто зауважити, що 60% готової продукції виготовляється з китайської сировини. А в Китаї наразі політичні та економічні проблеми, які теж впливають на вартість рулонної сталі.

Чого можна очікувати від цін надалі? Вартість огорожі та покрівельних матеріалів підвищуватиметься, якщо долар та євро не припинять свій ріст. Коли зупиниться ріст іноземних валют, а гривня укріпиться, вартість профнастилу, вікон та забору жалюзі стабілізується. А «заспокоїти» курс валют може тільки перемога України над росією та припинення війни. Тому працюймо далі та вірмо в ЗСУ!