Державні закупівлі в Україні останнім часом проводять як тендер через систему електронних торгів Prozorro. Частіше за все тендер формують для купівлі товарів, послуг або виконання певних робіт. Виконавцем проекту, який опублікований на Prozorro визначається той учасник, який на редукціоні запропонував найменшу ставку, а також чиї умови відповідають вимогам замовника. Учасники тендерів з боку постачальників мають можливість отримати довгострокове замовлення на постачання товарів або виконання послуг, робіт. Замовник в свою чергу може швидко знайти виконавця для вирішення різних завдань: від проведення капітального ремонту до постачання продукції.
Тендери та державні закупівлі відбуваються на акредитованих торгових майданчиках Прозорро. Однією з таких є сайт https://zakupki.com.ua/tender/list з рівнем акредитації I-IV. Після реєстрації на сайті доступна можливість створити тендер та взяти участь у закупках.
Як відбуваються тендерні закупівлі?
Законодавство України передбачає, що тендери проводять із застосуванням 2-х процедур:
-
Відкриті торги – беруть участь будь-які суб'єкти господарювання. Це основна процедура проведення закупівель та тендерів у нашій країні. Починається з подання та розкриття пропозиції на акредитованих майданчиках Прозорро як zakupki.com.ua. Учасники можуть ставити запитання щодо тендеру. Замовник повинен відповісти протягом 3 робочих днів.
-
Потім проводиться редукціон зниження ціни і визначається найкраща пропозиція. З переможцем укладається договір, який публікується у системі. Також буде відома інформація про відхилені пропозиції.
Конкурентний діалог допомагає Замовникам до оформлення заявки на тендер переговорити з Учасниками торгів. У процесі таких переговорів з'ясовують параметри робіт чи послуг, які виставляються на тендерні закупівлі в Україні. Крім того, конкурентний діалог допомагає визначитися із закупівлею юридичних, консультаційних послуг при замовленні, наприклад, наукових досліджень. Процедура проходить у 2 етапи: надання рішень за запитом замовника та визначення вартості робіт.
Законодавчо визначено, що без тендеру проводиться переговорна процедура закупівлі. Оскільки конкурентний відбір у процесі переговорів не влаштовують.
Що потрібно знати про тендерні закупівлі в Україні?
Корисна інформація для бажаючих взяти участь у електронних торгах:
У системі прозорро тендера проводять допорогові та надпорогові закупівлі. Класифікація залежить від вартості закупівлі. До 200000 грн. для категорії «Товари та послуги» або 1 500 000 грн для категорії “Роботи” потрапляє до допорогових закупівель, понад це надпорогові.
Передбачено можливість проведення «європейських торгів» із публікацією англійською мовою. На відміну від стандартного відкритого редукціону – терміни, етап прекваліфікації, заповнення оголошення українською та англійською мовами.
Замовник у відкритих торгах починає вивчати пропозиції, починаючи з учасника, який запропонував мінімальну ціну. Усі заявки можна не розглядати, якщо умови першого підійшли – укладається договір. Тендер на закупівлю з одним учасником не відбудеться. Потрібно 2 та більше бажаючих взяти участь в аукціоні.
Однією з головних умов тендерів є відсутність вимог замовника, які обмежують конкуренцію між учасниками. Норми щодо змісту тендерної документації встановлено Законом України №922.
Переваги системи тендерних закупівель в Україні
Електронні торги – зручний формат співпраці між Замовником та Продавцем та ось чому:
-
прозорі та відкриті вимоги для всіх учасників;
-
можливість брати участь із будь-якої точки світу, головне – мати доступ до мережі Інтернет;
-
створено умови щодо конкурентного діалогу;
-
виключено корупційну складову тендерних закупівель в Україні;
-
є можливість оскаржити результати торгів Антимонопольного комітету;
-
вартість участі у тендері нижча за рекламні витрати.