Поточний стан електроізоляції впливає на втрати струму, адже в зонах з неякісною чи пошкодженою ізоляцією існує ризик його витоку з електричної системи, а також на безпеку функціонування електромережі й на період безаварійної діяльності. Навіть за нормальних умов ізоляція з часом втрачає свої початкові характеристики, що тоді казати про вологу, різного роду пошкодження, перегрівання. Ось чому так важливо регулярно виконувати тестування та перевірку ізоляції.
Коли необхідно проводити перевірку
Згідно «Правил пожежної безпеки» замір опору ізоляції електромереж і установок необхідно виконувати на об’єктах зі значним рівнем небезпеки (наприклад, з високим температурним режимом чи рівнем вологості) не рідше ніж 1 раз на 12 місяців. В інших будівлях допускається проведенні робіт 1 раз на 24 місяці, якщо інші умови не вказані в правилах експлуатації.
Послуга також потрібна в наступних ситуаціях:
- Якщо планується прибуття співробітників контролюючих інстанцій або по завершенню перевірки, коли необхідно втілити рекомендації спеціалістів.
- Аби дізнатись якість щойно виконаних електромонтажних робіт.
- Коли важливо якомога швидше зрозуміти, в якому стані знаходяться електромережі на виробничих майданчиках.
В будь-якому випадку краще довірити виконання таких замірів професіоналу.
Проведення робіт й складання документів
Перевірка передбачає від 5 до 15 замірів, їх виконують не на одній ділянці, а по всій довжині електромереж. При виявленні порушень ізоляції необхідно скласти протокол по кожному окремому відхиленню. Якщо недоліки відсутні, укладається лише акт заміру.
Такий акт складають і у випадку виявлення порушень, різниця лише в том, що необхідно додати протоколи виміру по кожному недоліку. Акт заміру й всі протоколи вкладають в технічний звіт.
Технічний звіт містить інформації щодо вимірювання різноманітних параметрів: опору ізоляції, заземлення, петлі фаза-нуль і т.д.
Ланцюг фаза-нуль відповідає за аварійний захист та зупинку живлення при перевищенні допустимої напруги. Ось чому так важливо контролювати його опір. Часто спеціалісти нехтують перевіркою такого ланцюга, хоча вимірювання його опору особливо важливі під час ремонтів та реконструкцій (як планових, так і аварійних), а також при передачі в експлуатацію додаткового електричного обладнання.
Всі перевірки необхідно виконувати декілька разів під час монтажу, а потім час від часу організовувати планові заміри.