Зменшення розміру аліментів

Якщо з яких-небудь обставин Ви хочете зменшити свої аліментні виплати на дитину, але не знаєте, як це зробити, то це стаття для вас. Зменшити суму аліментів можливо шляхом укладення угоди або звернувшись до суду.

Підстави для зменшення розміру аліментів

Законом не закріплені випадки зменшення розміру аліментів, однак судова практика показує, що це можливо в наступних випадках:

-          Якщо Ви є інвалідом першої або другої групи. Така підстава пояснюється тим, що інвалід потребує постійного догляду, а це відповідно додаткові витрати на доглядальниць, ліки і т.п. За цією причиною суд може знизити розмір аліментів.

-          Якщо дитина, на яку стягуються аліменти, вже працює і самостійно може себе забезпечити. Це стосується ситуації, коли діти після 16 років займаються підприємницькою діяльністю отримуючи значний дохід, який здатний покрити всі потреби дитини, а відповідно, вона не потребує грошового забезпечення від батька.

-          Якщо у дитини з'явилося майно, з якого вона отримує дохід. Наприклад, це може бути квартира, отримана у спадок, яку зараз здають в найм.

-          Якщо у Вашій новій сім’ї з'явилась нова дитина, яку Ви повинні забезпечувати. Згідно із законом Ви повинні забезпечувати всіх своїх дітей однаково, а значить, суд може знизити розмір аліментів на першу дитину з урахуванням появи другої.

-          Якщо у платника є непрацездатні батьки.

-          Якщо з якоїсь причини дитина тепер знаходиться на утриманні держави. Наприклад, так склалися обставини, і дитина перебуває в школі-інтернаті.

-          Якщо у Вас вже є рішення суду на стягнення аліментів на кількох дітей від декількох матерів. На одну дитину має бути стягнуто 25%, на двох не більше 33%, на трьох і більше - не більше половини від усього доходу. Відповідно, якщо, наприклад, сума аліментів на двох дітей виходить більше 33%, то можна йти до суду з вимогою знизити розмір аліментних виплат, оскільки це порушує Ваші права.

-          Якщо Ваш дохід став надзвичайно високим. Згідно із законом обоє батьків повинні утримувати свою дитину, однак якщо у одного раптово підвищується дохід, то ті 25%, що призначені судом, можуть покрити всі розумні потреби дитини. Відповідно, можна вимагати зниження аліментних виплат.

За яких підстав зменшення аліментів неможливе

Не дивлячись на великий список підстав для зменшення аліментів, отриманий із судової практики, є випадки, при яких суд ні за яких обставин не зменшить розмір аліментів. До таких відносяться:

-          Великий дохід стягувача аліментів. Згідно з законом утримувати дитину повинні обоє батьків, і якщо, наприклад, у матері великий дохід, батько не може вимагати зниження аліментних виплат. Така ж ситуація, коли новий чоловік колишньої дружини є забезпеченою людиною, згідно із законом у нього немає обов'язку утримувати Вашу дитину, а отже вимагати зниження виплат Ви не маєте права.

-          Якщо у дитини є майно. Як вже говорилося раніше, якщо дитині у спадок перейшла квартира, вимагати зниження аліментних виплат можна тільки в тому випадку, якщо ця квартира приносить дохід. Якщо дитина є просто власником квартири, то вимагати зниження виплат неможливо.

-          Наявність пенсії у дитини. В даному випадку мається на увазі різного виду допомога, яку дитина отримує від держави по тих чи інших обставинах.

Як відбувається зменшення аліментів?

Процес зменшення розміру аліментів залежить від того, в якому вигляді вони були призначені. Якщо за рішенням суду аліменти були призначені в частках від доходу, то і зниження буде у вигляді відсотка. Якщо ж аліменти були призначені судом в твердій грошовій сумі, то суд буде розглядати, на скільки можна зменшити розмір з урахуванням потреб дитини та стану платника.

При розгляді питання про зменшення розміру аліментів суд враховує тільки становище платника, становище його нової сім'ї і обставини особистого характеру, а також враховує становище дитини і її потреби. Доходи стягувача аліментів, а також нового чоловіка не враховуються судом, оскільки не мають відношення до взаємодії дитини і батьків.

Суд проводить розрахунки, з огляду на наступні дані:

  • Дохід платника.
  • Розмір аліментів, кількість непрацездатних членів сім'ї, яких платник повинен забезпечувати.
  • Відсоток заробітку на кожного нужденного в сім'ї платника.

Кожна ситуація індивідуальна.

Джерела:

1.       Позовна заява про стягнення аліментів: https://pozovna.in.ua/zrazki-pozovnix-zayav/pozovna-zayava-pro-styagnennya-alimentiv.

2.       Заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини: https://pozovna.in.ua/zrazki-pozovnix-zayav/zrazok-zayavi-pro-vidachu-sudovogo-nakazu-pro-styagnennya-alimentiv.