Коронавірус, що спричиняє хворобу COVID-19, призвів до введення економічних та правових обмежень у багатьох країнах, в результаті чого, наприклад, тимчасове закриття окремих кордонів і повітряного руху. Це, в свою чергу, призвело до «заморожування» туристичного руху. Люди, які придбали відпустку чи путівку в цей період, почали вимагати від страховиків відшкодування витрат.

Страхування подорожей – це фінансовий інструмент, який захищає споживача від несподіваних подій та пов’язаних із цим додаткових витрат, які покриваються придбаною страховкою. Серед них – страховка для в’їзду в Україну, необхідність лікування за кордоном під час відпустки, витрати, пов’язані з медичним транспортом, проведенням рятувальної чи пошукової операції, або витрати, пов’язані з додатковим проживанням, проїздом та харчуванням особи, яка супроводжує потерпілого. У багатьох випадках туристичне страхування також покриває виплату допомоги у випадку, якщо поїздка з будь-якої причини не завершена або скорочена.

Через епідемію COVID-19 туристичний рух практично згас, а отже - багато людей скасували або скоротили свої поїздки відразу після оголошення епідемії, вимагаючи, зокрема, відшкодування витрат на проїзд або авансових платежів на заплановану поїздку. У багатьох випадках страховики частково визнавали претензії клієнтів або відмовлялися виплачувати виплати за договорами страхування, укладеними до спалаху епідемії, які в багатьох випадках містили певний перелік виключень, у т.ч. епідемія. Фінансовий омбудсмен, який отримував багато запитів з цього приводу, охарактеризував три ключові проблеми осіб, які виїжджають.

  • Перша, базова ситуація – це виключення відповідальності страхових компаній через епідемію. На практиці це означає, що страховик звільняється від зобов’язань покривати витрати, пов’язані з лікуванням, наслідками інфекції та виплатою допомоги у зв’язку з цим.
  • Досвід показує, що в деяких випадках страховики, керуючись принципами соціального співіснування – незважаючи на те, що подія знаходиться поза межами страхового покриття – надають пільги у вигляді т.зв. страхування, тобто у виняткових випадках - у зв'язку з обставинами справи та складним станом, у якому ви перебуваєте.
  • Варто зазначити, що на випадок загрози епідемії деякі страховики навіть почали додавати стан епідемії чи пандемії до страхової ситуації. Тому головне — уважно проаналізувати загальні умови страхування, які ви плануєте придбати.