Процедура банкрутства має свої особливості. Відкрити справу про неплатоспроможність можна тільки з ініціативи боржника.

Особа, яка не зможе своєчасно і в повному обсязі виконати фінансові зобов'язання перед кредитором, має право звернутися до суду із заявою про визнання його банкрутом. Не варто ставитися до даної процедури, як до панацеї. Перш, ніж задуматися про те, як оголосити себе банкрутом, необхідно оцінити обсяг матеріальних витрат, пов'язаних з відкриттям справи про неплатоспроможність.

Скільки коштує оголосити себе банкрутом

Банкрутство - це досить тривала процедура. В середньому вона триває приблизно 8 місяців. Однак часові рамки - не єдина проблема, з якою стикаються боржники.

Основним фактором, який утримує багатьох громадян від подачі заяви про визнання неплатоспроможності є вартість процедури банкрутства фізичних осіб.

Вартість процедури складається з таких витрат:

  • винагорода арбітражного керуючого;
  • оплата роботи адвоката;
  • нотаріальні послуги по реєстраційним діям (при необхідності).

Винагорода арбітражного керуючого розраховується за формулою: 5 прожиткових мінімумів для працездатних громадян в місяць * 3 місяці роботи. Станом на 01.10.2021 року боржник повинен заплатити за цю послугу 35 685 грн.

Не варто відмовлятися від послуг профільного адвоката. Справа в тому, що процедура банкрутства - досить складний процес. Самостійно скласти заяву і представляти свої інтереси в суді без знання норм чинного законодавства практично неможливо.

З огляду на тривалість процедури і кількість судових засідань, потрібно розраховувати на те, що послуги адвоката з питань банкрутства будуть коштувати значну суму грошей. В середньому повний супровід справи про банкрутство фізичної особи обійдеться боржнику мінімум в 120 000 грн.

Таким чином, перш ніж приймати рішення про відкриття справи про неплатоспроможність, фізичній особі необхідно спочатку зіставити реальні перспективи списання заборгованості з вартістю самої процедури.

Наслідки процедури банкрутства

При певних обставинах банкрутство є єдиним способом позбутися непідйомних фінансових зобов'язань.

Але для багатьох громадян відкриття справи про неплатоспроможність є фінансово і юридично невигідною процедурою. Справа в тому, що після того, як боржника оголосять банкрутом він буде зобов'язаний протягом 5 наступних років перед укладенням договорів позики письмово повідомляти інші сторони про факт своєї неплатоспроможності.

Більш того, якщо у людини знову утворюється заборгованість, протягом 5 наступних років він не зможе заявити про свою неплатоспроможність.

Також важливо розуміти, що не всі борги будуть анульовані після визнання громадянина-підприємця банкрутом. У ст. 134 КУпПБ перераховані види заборгованостей, які не списуються з заявника.

Імовірність позбутися всього нажитого майна є найголовнішим мінусом банкрутства.

Для фізичної особи більш вигідною є реструктуризації боргу. Дана процедура дозволяє врегулювати проблемну заборгованість шляхом зміни умов кредитного договору на більш лояльні.

Механізми реструктуризації заборгованості можуть бути абсолютно різними:

  • зміна процентної ставки;
  • збільшення термінів погашення заборгованості (відповідно сума щомісячних платежів істотно зменшується);
  • кредитні канікули;
  • списання частини заборгованості.

Для того щоб реструктуризувати борг, громадянину не потрібно звертатися в суд. Велика частина державних і приватних організацій зацікавлені в швидкому поверненні боргу. Це означає, що питання виконання фінансових зобов'язань може бути вирішене за допомогою мирних переговорів з кредитором.

Очевидна вигода процедури банкрутства видна в основному при наявності великої валютної заборгованості за кредитами (особливо, якщо мова йде про валютні кредити, видані до 2014 року).