Необхідність видалення жовчного міхура виникає при гострому чи хронічному холециститі. Через те, що відбувається застій жовчі в міхурі, формуються камені різного розміру та складу. І якщо на перших стадіях можливо використовувати консервативні методи лікування, то потім, при досягненні каменем розміру понад 3 см, необхідно його видалення разом із міхуром.

Показання до проведення операції

Основні показання до проведення холецистектомії:

  • хронічний чи гострий калькульозний холецистит;
  • жовчнокам’яна хвороба;
  • папіломи жовчного міхура;
  • больові відчуття в жовчному міхурі, з якими неможливо впоратися консервативними методами;
  • поліпи міхура;
  • функціональні розлади органа.

Потрібна чи ні в кожному окремому випадку операція, визначає лікар.

Опис методики проведення операції

Лапароскопічна холецистектомія – видалення жовчного міхура через прокол у черевній порожнині. Під контролем камери, яка потрапляє через отвір до черевної порожнини та збільшує зображення потрібної зони в десятки разів, проводиться операція. Через такі самі проколи вводяться і спеціальні хірургічні інструменти.

Самих проколів може бути різна кількість, усе залежить від діагнозу конкретного пацієнта. Багатопортову лапароскопію застосовують у більшості випадків. При такому способі лікарі роблять чотири проколи. Але проколи мають розмір буквально 5-10 мм, тож спосіб відноситься до малоінвазивних.

Саме у проколи хірург вводить трубки троакари, крізь них з використанням затискачів й електродів під контролем ендоскопа проводиться видалення міхура. Якість картинки, яку передають сучасні відеосистеми, навіть краща, ніж при відкритих операціях.

Переваги проведення малоінвазивної холецистектомії

Малоінвазивне видалення жовчного міхура має безліч переваг. Серед них:

  • мінімальні пошкодження черевної стінки при проведенні втручання. Це суттєво знижує ризик виникнення післяопераційної грижі;
  • мінімізовані больові відчуття. Проколи невеликого діаметра, тому не спричиняють таких незручностей, як за наявності швів;
  • нетривалий період відновлення. Виписка пацієнтів відбувається через 1-2 дні;
  • тривалість – не більше 1 години;
  • можливе суміщення із супутніми хірургічними втручаннями, зокрема видаленням грижі та різного роду пластичними операціями;
  • швидке повернення до повсякденного життя.

Ця операція набула великого поширення і в Україні. Проводять її лікарі Клініки Біляка, що знаходиться в Ужгородському районі на Закарпатті.

Реабілітаційний період

Період реабілітації значно коротший, ніж у разі застосування традиційних методів холецистектомії. Увесь період знаходження у стаціонарі за пацієнтом ведеться спостереження медичним персоналом.

Перші 4-6 годин не можна вставати. Після цього періоду дозволено акуратно сідати на ліжку, потім, якщо стан хороший (це визначає лікар), можна вставати.

Перше споживання їжі дозволено на наступний день після холецистектомії, до цього – невеликі порції чистої води без газу. Приблизно через 24-48 годин більшість пацієнтів виписують. На період відновлення в домашніх умовах складаються рекомендації щодо харчування – їх необхідно дотримуватися.

При відсутності супутніх захворювань через 3 місяці після операції пацієнти повертаються до звичного життя. Практично не буде обмежень у їжі, за винятком стандартних рекомендацій зі здорового харчування.