Володимир Майстришин: «Україна, купуючи енергію за кордоном, свою енергію у вигляді біопалива вивозить у два рази дешевше, як свого часу свої праски до Польщі. Щороку на експорт до Європи йде шість мільйонів тонн деревного палива, лушпиння соняшника, соломи. Навіщо?! Нам потрібно опалювати власне житло, подавати гарячу воду й електрику споживачам з цього біопалива!»
У Вінниці в результаті переведення тільки однієї котельні з російського газу на місцеве біопаливо бюджет заощадив близько півтора мільйона гривень, а «Газпром» недорахувався сотень тисяч доларів
Як заощадити бюджетні гроші, зменшити залежність від Росії та значно дешевше обігріти вінничан? Про це розмірковуємо з експертом із теплогенерації, головою наглядової ради компанії «ВІНТЕА» Володимиром Майстришиним.
- В українців з'явиться можливість купувати тепло, електроенергію, гарячу воду дешевше і якісніше, - стверджує Володимир Майстришин. - Для цього, як і в Європі, у нас уже створюються умови для конкуренції на ринку теплогенерації. Це коли відразу кілька компаній можуть виробляти і постачати людям енергію, альтернативну тій, що виробляється завдяки газові. А споживачі вибирають, у кого зручніше її купувати.
У галузь пішли інвестиції
- Коли реально почався процес газозаміщення в Україні?
- Торік завдяки чіткій позиції віце-прем'єра Володимира Гройсмана у галузь почали надходити вітчизняні інвестиції. Українським підприємцям дозволили продавати отриману з альтернативних джерел енергію за такою ж ціною, як і отриману з газу. З цього приводу Гройсман ініціював прийняття низки урядових постанов, і енергетичний ринок став розвиватися так, як він уже давно працює в Європі.
- Що це означає? Детальніше, будь ласка, розкажіть.
- Це означає, що там на ринку немає монополістів, які включають у тарифи всі свої витрати. Європейці обирають постачальників тепла, гарячої води, електроенергії і платять тому, у кого послуги дешевші, а обслуговування - краще. У нас тарифи все ще монопольно диктують обленерго і теплокомуненерго.
- У чому різниця між отриманням тепла з газу і з альтернативних джерел енергії?
- У першу чергу - в ціні. «Газпром» отримує за тисячу кубометрів газу 350-400 доларів. Разом з тим дві тонни біопалива вартістю близько 125 доларів здатні замінити цю тисячу кубометрів. У нас набирається стільки біопалива, що ми його навіть… продаємо за кордон. Щороку на експорт до Європи йде 6 000 000 тонн деревного палива, лушпиння соняшника, соломи. Навіщо?! Нам потрібно опалювати власне житло, подавати гарячу воду й електрику споживачам з цього біопалива!
У другу чергу - в доцільності. Гроші, які сплачує споживач за енергію з біопалива, залишаються всередині країни, працюють на економіку, а не фінансують грізного сусіда і не знищують наші валютні резерви. Остання обставина особливо боляче відбилася на нас усіх - ціна гривні по відношенню до долара обвалилася і потягнула за собою ціни на все найнеобхідніше.
Роз'ясню просту математику на прикладі роботи котельні.
Котельня, яка з газового опалення перейшла на біопаливо, закуповує його у постачальників. Якщо говорити, наприклад, про тріски, то їх привозять до заготівельників люди, які живуть поруч, і теж отримують за це «живі» гроші. Податки від роботи цієї котельні спрямовуються до місцевих бюджетів, створюються нові робочі місця.
І жодної копійки «Газпрому»!
- Розкажіть, наскільки успішним був перехід на деревне паливо котельні вінницького медичного містечка?
- Котельня підприємства «ВІНТЕА» під час минулого опалювального сезону успішно обігрівала всі 17 підприємств медмістечка. Вінницький бюджет заощадив близько 1,5 млн гривень, а «Газпром» недорахувався 450 тисяч доларів.
За рахунок роботи котельні на деревному паливі тариф для наших споживачів у медмістечку на сьогодні становить 979 гривень за гігакалорію, що дешевше за тариф на тепло, вироблене з природного газу, на 534 гривні!
Тому перехід на нові умови теплогенерації - це патріотизм у дії, як на тому білборді: «Купуй українське!». Вироби власне тепло, створи нові робочі місця, заплати гроші постачальникам, заплати податки до місцевого бюджету - і жодної копійки «Газпрому»!
- Чи був складним сам процес переходу котельні з газу на деревне паливо?
- У серпні минулого року закінчився договір оренди котельні між «Вінницяоблтеплокомуненерго» і дитячою обласною лікарнею. Своїх виробничих потужностей на території медмістечка у комунального підприємства не було. Тільки у ТОВ «ВІНТЕА» були технічні можливості (теплогенеруюче обладнання) для надання послуг із теплопостачання. До того ж влітку минулого року Росія пригрозила, що припинить подачу газу всій країні.
Компанія «ВІНТЕА» без зволікань приступила до реконструкції котельні та подачі тепла установам медмістечка. Часу не було, і нам доводилося запускати котельню і готувати документи паралельно. Вже пройдена одна сесія обласної ради, і очікується ще одне «добро» обласних депутатів.
Перехід на нові умови теплогенерації - це патріотизм у дії. Вироби власне тепло, створи нові робочі місця, заплати гроші постачальникам, заплати податки в бюджет - і жодної копійки «Газпрому»!
- Коли вінничани платитимуть менше за рахунками і будуть вибирати постачальників споживаної енергії?
- Процес створення власного ринку теплогенерації хоч і повільно, але пішов. Отримана, як я вже зазначив, підтримка уряду.
Ефективна робота котельні на території обласної дитячої лікарні у Вінниці - це тільки перші кроки.
Нещодавно наша компанія звернулась із заявкою на надання технічних умов у «Міськтеплокомуненерго». Маємо намір підключитися до міської теплотраси і поставляти до 10 мегават теплової енергії. Цього достатньо, щоб у літній період забезпечити мікрорайон Вишенька гарячою водою. Ми вже зараз готові запропонувати тариф, менший на 20% від того, що платять вінничани. На жаль, поки що не працює прийнята постанова «Про стимулювання заміщення природного газу у сфері теплопостачання» (№ 293 від 9 липня 2014 р.), але ми сподіваємося, що питання вирішиться найближчим часом, і ми не будемо відправляти своїх людей у відпустку, а вінничани отримають гарячу воду дешевше.
Важливо, щоб у Вінниці було кілька таких підприємств, як «ВІНТЕА», які постачатимуть надлишки енергії в централізовану тепломережу. Конкуренція дасть вінничанам право вибору постачальників тепла, гарячої води, а також викличе падіння цін на послуги.
ДЛЯ ДОВІДКИ:
Європа взяла на себе зобов'язання через дев'ять років отримувати з відновлюваних джерел 20% від споживаної енергії. Німеччина вже досягла цієї мети, а в 2020 році у неї буде 35% «зеленої» енергії. Україна до 2020 року обіцяє до 10% енергії отримувати з відновлюваних джерел.
Володимир Майстришин - інженер-конструктор, бізнесмен, політик.
Закінчив Вінницький політехнічний інститут за спеціальністю «інженер-електрик», а потім - аспірантуру. Має ряд авторських свідоцтв на винаходи. Відзначений нагородами як один із найкращих винахідників 1986 року. Роки навчання та роботи - це регулярна дослідницька та винахідницька діяльність, яка допомогла відразу після закінчення інституту отримати посаду інженера-конструктора спеціального конструкторського технологічного бюро «Модуль» і за короткий період пройти шлях від інженера-конструктора до провідного інженера цього бюро.
Засновник і директор компанії «Техногаз».
Народний депутат четвертого скликання, обраний (37,8% голосів виборців) по виборчому округу №14.
У сім'ї троє дітей: Євген, Ольга і наймолодший - Віктор.