75-річна Галина Данилюк показала вінничанам красу художньої вишивки

Протягом трьох тижнів вінничани мали нагоду насолоджуватися новою персональною виставкою знаної вінницької вишивальниці, заслуженої майстрині народної творчості України Галини Данилюк.

Експозиція «Рушникова доля, вишита з любов’ю» у Вінницькому обласному центрі народної творчості пройшла з неабияким успіхом, чому яскраве підтвердження - всипана найщирішими словами вдячності книга відгуків. Своє захоплення неповторній творчості майстрині виявили і колеги-митці, і молодь.

- У вас дуже неймовірні роботи, що наділені любов’ю та трудолюбивістю. Всім дуже сподобались ваші рушники, панно. Чекаємо із задоволенням нової виставки, - зазначили студенти інституту математики, фізики та технологічної освіти Вінницького педуніверситету.

- Шановна Галино Іванівно, не перестаю дивуватись нескінченним багатством вашого творчого натхнення, глибиною задуму, високою майстерністю. Дякую вам за тепло вашої душі, за добре слово, за щиру посмішку. Щиро бажаю всіх благ! - написала майстриня Марина Верхова.

Галину Данилюк по праву називають берегинею подільської вишивки, адже у своїх приголомшливих роботах майстриня відтворює давні традиції, поєднуючи їх із актуальними темами сьогодення. Малюнки для своїх робіт Галина Іванівна створює сама, а окрім ручної вишивки довершено володіє і машинною вишивкою. За допомогою швейної машинки вона створює чудові панно в техніці аплікація та вишиває картини.

Галина Данилюк на відкритті виставки у Вінницькому обласному центрі народної творчості

Любов до вишивки Галина Данилюк успадкувала від матері. Після закінчення семирічки у 1955 році, не маючи можливості навчатися далі, юна майстриня розпочала трудову діяльність в артілі «Художекспорт» (згодом «Вінничанка»). Закінчивши без відриву від виробництва Київський технікум легкої промисловості, пропрацювала на фабриці «Вінничанка» творчим майстром 44 роки. За ці роки вона створила більше 200 малюнків, які були затверджені художньою радою «Укрхудожпрому» в Києві і рекомендовані до серійного випуску. У 90-ті роки Галину Данилюк прийняли до Національної спілки майстрів народного мистецтва України, при обласному осередку якої вона очолила курси з ручної традиційної вишивки. Майже всі її учениці стали гарними вишивальницями і сьогодні навчають мистецтву вишивання молоде покоління у Вінниці, Жмеринці, Калинівці, Козятині, Липовці, Погребищі, Шаргороді та в інших містах. Сама ж майстриня володіє 50-ма техніками ручної вишивки, надаючи перевагу качалковій гладі, яка є найскладнішою і найкрасивішою.

- Здається, немає жодної людини у світі, яка б не любила Галину Іванівну. Вона така світла, щира, тепла й ніжна, як сонечко! - говорить про ювілярку майстриня Оксана Верхова-Єднак. - Працюючи із дітьми, її чудові твори ми використовуємо за зразки гарної композиції, як приклад того, як потрібно любити народні традиції.

- Коли я вперше познайомилася з роботами Галини Іванівни, мене вразила техніка, сюжети, але найбільше вразила сама пані Галина - її доброта, привітність, теплота, яка завжди біля неї, - розповідає директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька. - У неї дуже багато друзів, прихильників, учнів, які є її крилами, підтримкою і надією.

Найщиріші слова вдячності на адресу Галини Данилюк на відкритті виставки не вщухали.

- Це дуже щира й відкрита людина. Вона дійсно уособлює образ української жінки, яка попри будь-які випробування залишається вірною високій громадянській позиції, - зазначила  завідувач науково-дослідницького відділу давньої історії Вінницького краєзнавчого музею Лілія Гальчевська. - У своїй творчості Галина Іванівна відгукується на усі події, якими боліє не тільки місто чи область, а вся країна. Дуже хочеться, щоби всі її сподівання і нашого народу справдилися, щоби ті молитовні звернення, знаки й символи, що є у кожній вишивці, мали відображення у житті і наших серцях.

Майстер художньої вишивки із Луганська Андрій Єрмаков влучно відмітив, що кожен твір мисткині є її відкритою душею.

- Я дуже вдячний за те, що ви робите. За те, що від тих давніх-давніх витоків і до сьогодення ви несете оцю ниточку, той місточок нашої народної пам’яті, ділитеся своїми знаннями і душею, - зазначив Андрій Єрмаков.

Сама ж ювілярка зізналася, що понад усе мріє, аби в Україні нарешті запанував мир і погані новини зі Сходу ніколи не заважали творчості:

- Я хочу, щоби всі були здорові і щасливі! Хай береже Бог нашу землю й усіх нас, щоб була можливість вишивати і не дивитись ці страшні новини!

Чимало вишитих рушників та авторських панно Галини Данилюк зберігаються у Національному музеї Тараса Шевченка у Каневі

"Свята Ольга"

"Матінка земля"

"Дерево життя"

"Дерево життя"

"Протистояння"

"Думи мої, думи мої"

"Ластівчине гніздо"

"Терновий кущ"

"Рукотворна береста"

"Оберіг Поділля"

Панно мережка

"Родовід"

"З глибини віків"

"Мамина душа"

"Подільські передзвони"

"Ікона Поділля"