Укрексімбанк
У листопаді 2024 року в Києві державний Укрексімбанк провів першу конференцію з корпоративного банкінгу«EximTalks: Corporate banking conference». Подія об'єднала понад 130 керівників великого бізнесу, представників виконавчої влади, міжнародних фінансових організацій та топменеджмент Банку.
Головними темами стали плани держави щодо економічного та фінансового розвитку у 2025 році, потреби бізнесу та можливості залучення міжнародного фінансування, а також роль банківської системи, зокрема державних банків, в забезпеченні фінансової стійкості та бізнес можливостей.
Потреба в зовнішньому фінансуванні на 2025 рік. Від початку повномасштабної війни Україна отримала понад 100 мільярдів доларів США фінансової допомоги від міжнародних партнерів. Так, у 2022 році надано — 31,1 мільярда доларів США, у 2023 — 42,5 мільярда доларів США, а у 2024 році(станом на 14 листопада) сума склала 27,2 мільярда доларів США.
Кошти надходили від різних країн, організацій та фондів і були спрямовані на підтримку військових зусиль, забезпечення гуманітарної допомоги, відновлення інфраструктури та стабілізацію економіки країни.
У 2025 році Україна потребуватиме 38,4 мільярда доларів США зовнішньої допомоги для забезпечення інфляційної та курсової стабільності. Частина коштів буде отримана в рамах пакета від заморожених російських активів і в межах Ukraine facility(20 мільярдів доларів від США, понад 3 мільярди доларів США від Японії тощо). Міністр фінансів Сергій Марченко зазначив, що у 2025 році Україна продовжить фінансову співпрацю з міжнародними партнерами. Уряд зробив«домашню роботу», яка дає результати.
Курсова стабільність. За час повномасштабного вторгнення Національний банк України перейшов до керованої гнучкості. Наразі розрив між офіційним та готівковим курсом незначний, а ціна долара не перетинає межу у 42 гривні. Бюджет на 2025 рік було сформовано на основі індикативного показника курсу на рівні 45 гривень.
Антон Болдирєв, директор Департаменту казначейсько-інвестиційних послуг Укрексімбанку, підкреслив, що множинність курсів — один із негативних наслідків режиму фіксованого курсу, який продовжувався до жовтня 2023 року. Запроваджений НБУ режим керованої гнучкості подолав множинність курсів та зменшив різницю між готівковим та міжбанківським ринками.
«Дисбаланс на ринку залишається, але курс рухається в обидві сторони. Стабілізація курсу у діапазоні 41,00 — 41,50 є фактором стримування зростаючої інфляції», — зазначив Антон Болдирєв.
Бюджет 2025 і підтримка бізнесу. Пріоритет бюджету на 2025 рік — безпека та оборона, на які виділяється понад чверть прогнозованого ВВП. Водночас головним пріоритетом економічної політики є зменшення залежності від зовнішнього фінансування. Для цього Уряд продовжить реалізовувати політику«Зроблено в Україні», яка стимулює залучення інвестицій у реальний сектор, посилює несировинний експорт та розвиває внутрішнє виробництво. На програми підтримки виробників передбачено щонайменше 36 мільярдів гривень. Мета Уряду — змінити структуру української економіки, наростити виробництво товарів із доданою вартістю та збільшити частку переробної промисловості у ВВП вдвічі — до 20%.
Як зазначив Міністр аграрної політики Віталій Коваль, один із пріоритетів Мінагрополітики — розвиток глибокої переробки продукції аграрного сектора.
У першому півріччі 2024 року експорт агропродовольчої продукції з України склав 12,451 мільярди доларів США, що на 5% більше минулорічних показників за відповідний період(січень-червень 2023 року). За розрахунками дослідників, частка експорту агропродовольчої продукції в загальному експорті України за звітній період складає 64%. Основними ринками збуту вітчизняної агропродукції залишаються три регіони — країни Європейського Союзу, Азії та Африки. У І півріччі 2024 року їхня сумарна частка склала майже 94% вартості українського експорту сільгосппродукції.
За словами міністра, сьогодні Україна експортує агропродукції на 23 мільярда доларів США, а збільшивши додану вартість ця сума зросте в рази. Також Віталій Коваль переконаний, що майбутнє України — не сировинна країна, а країна з високою доданою вартістю та високотехнологічним аграрним сектором.
Відповідаючи на запитання щодо державної підтримки бізнесу, Сергій Марченко зазначив, що програма«Доступні кредити 5−7−9%» є однією з ключових програм кредитування бізнесу у воєнний час. За час дії воєнного стану вже видано 64 973 кредити на 255,4 мільярда гривень, зокрема державними банками — 48 646 кредити на 130,4 мільярда гривень.
Наступного року Уряд продовжить фінансувати програму«Доступні кредити 5−7−9%», яка робить банківське кредитування доступним для підприємців. У держбюджеті на 2025 рік на її реалізацію закладено 18 мільярдів гривень, зазначив Міністр. Окрім того, на сьогодні для бізнесу продовжує працювати програма портфельних гарантій.
Банківське кредитування бізнесу. Укрексімбанк — один із найбільших корпоративно-інвестиційних банків України.
З початку повномасштабної війни Банк видав кредитів бізнесу на 18 мільярдів гривень. У розрізі виданих кредитів: 50% - продовольчі товари та сировина, 21% - мінеральні продукти, 10% - хімічна промисловість, 9% - енергетика, 4% - промислові вироби, 6% - різне.
Станом на 1 вересня 2024 року Банк є лідером за обсягом коштів корпоративних клієнтів — 157,7 мільярда гривень.
Банк надає професійну експертизу та різноманітні форми підтримки фінансування експортних та імпортних трансакцій з використанням дієвих фінансових інструментів, у співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.
«Ми активно розвиваємо корпоративний банкінг, зосереджуючи увагу на фінансуванні та обслуговуванні стратегічних галузей економіки. Укрексімбанк -фінансовий міст між українським бізнесом і світом, а наша місія — підтримувати економіку та забезпечувати стабільний дохід для держави», — зазначив Голова Правління Укрексімбанку Віктор Пономаренко.
Замість висновків
- Пріоритетом номер один для України на 2025 рік буде підтримка критично важливих галузей та оборони — 26,3% ВВП країни буде спрямовано саме не це.
- До бюджету закладено індикативний курс долара до гривні на рівні 45 гривень, але це виключно розрахунковий курс. Він не впливатиме на рішення Національного банку України щодо дій на валютному ринку.
- Для забезпечення інфляційної та курсової стабільності наступного року наша країна потребуватиме 38,4 мільярда доларів США зовнішньої допомоги.
- Державні програми для бізнесу, зокрема програму«Доступні кредити 5−7−9%», буде продовжено та посилено.
- Роль державного Укрексімбанку буде сфокусована на роботі саме з корпоративним сектором, а також муніципалітетами.
Інформує biz.nv.ua