У Вінниці продовжують працювати над забезпеченням безперешкодного доступу в укриття під час повітряної тривоги. Вінниця стала першим містом в Україні, де почали запроваджувати систему автоматичного відкриття укриттів, передає Вінницька міська рада.
Процес встановлення систем автоматичного укриття замків сховищ у місті розпочався влітку з освітніх закладів. Наразі автоматичні замки уже є у 53 закладах шкільної та дошкільної освіти і 4 ПТУ, які мають зовнішній вхід в сховище. А близько півтора місяця тому системи автоматичного відкриття замків почали встановлювати й у житловому секторі.
«Загалом, на даний час ми маємо уже понад 200 встановлених систем автоматичного відкриття дверей в укриття під час повітряної тривоги. Сюди входять ліцеї, садочки, деякі заклади культури, заклади спорткомітету, окремі укриття, розташовані на базі комунальних підприємств, деякі підліткові клуби за місцем проживання, а також житлові будинки тощо», – розповідає директор КП «Вінницький інформаційний центр» Сергій Бригадир.
Серед перших багатоквартирних будинків система автоматичного відкриття замків була встановлена в укритті ОСББ за адресою вулиця Ратушна, 16.
«Це дуже добрий та зручний механізм. Як тільки лунає сигнал “тривога”, двері в укриття автоматично відкриваються, а відповідне сповіщення приходить мені на телефон, - розповідає голова правління ОСББ “Ратушна -16” Світлана Андріївна Тарногродська. – Після того, як лунає "відбій", двері так само самі автоматично зачиняються, про що мені теж надходить сповіщення. Коли у людини є потреба потрапити в укриття в той час, як не має тривоги вона може скористатися фізичними ключами або може відкрити замок з допомогою телефона. Також ми надали доступ до укриття сусідній піцерії, адже ми маємо бути свідомі з того, що ситуації можуть бути різними, і в разі реальної небезпеки кожен повинен мати можливість перебувати в безпеці. Інше питання, що зараз дедалі менше людей спускаються в укриття, але така можливість має бути в усіх охочих. Так, тут можуть виникнути певні перестороги, але система влаштована так, що щоразу, коли хтось заходить в укриття, я маю відповідне сповіщення, тому ця система досить зручна ще й в плані охоронної функції».
Наразі системи автоматичного відкриття замків в найпростіші укриття установлені вже в понад 150 вінницьких багатоповерхівок, які мають окремий вихід на вулицю та мешканці яких проявили розуміння ситуації.
«Головна ідея в тому, щоб під час повітряної тривоги кожен охочий міг безперешкодно пройти в найближче укриття. Оскільки фізично забезпечити цей процес доволі важко, було прийняте рішення автоматизувати цей процес. На сьогодні в сховищах, які визнані придатними, ми обстежили стан дверей в усіх багатоповерхівках, бо монтувати замки можна лише на металеві двері, та відповідно виконуємо подальші заплановані роботи. Ми дякуємо мешканцям будинків, які йдуть на зустріч - в такому випадку є швидкий результат. Ми усі маємо бути свідомі того, що, поки триває війна, кожна повітряна тривога несе потенційну небезпеку, тому доступ до укриття може врятувати комусь життя», – каже директор департаменту житлового господарства Віталій Місецький. – Наша мета - забезпечити встановлення системи автоматичного відкриття замків у більшості будинків, які мають вхід в укриття зовні. Але потрібно розуміти, що без відповідної підтримки мешканців ми не можемо виконувати ці роботи, відтак, домогтися цього результату».