Чи виправдана суворість для військових? Коментує вінницький адвокат по військовим справам Олександр Мазур

24.01.2023 року, з порушенням законодавчої вимоги щодо підписання у 15-ть днів, Президентом України підписано певно що найскандальніший на даний час законопроєкт, який посилює відповідальність військовослужбовців, № 8271 "Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойових обставинах». 

Відтепер виключається можливість призначення більш м'якого покарання військовослужбовцям, ніж передбачено законом, та звільнення від відбування покарання з випробуванням (тобто умовно), а також підвищується рівень санкцій за вчинення військових адміністративних правопорушень.

Водночас, щоденно спілкуючись з військовими з «нуля», я, як адвокат з чималим досвідом роботи у військових справах, зауважу, що жодне посилення відповідальності ніяким чином не вплине на порядок та дотримання норм закону. Так, замість посилення відповідальності необхідно впливати на причини таких правопорушень, підвищувати мотивацію до дотримання військової дисципліни шляхом покращення умов проходження служби, а не навпаки деморалізувати військових. 

Більш того, замість запобігання вчиненню воєнних злочинів та адміністративних правопорушень даний закон може стати причиною порушення права на справедливий суд і дискримінації самих військовослужбовців, адже тепер суди при розгляді справ щодо військових злочинів обмежені у врахуванні всіх обставин під час винесення обвинувального вироку. Це, в свою чергу, є порушенням принципу верховенства права, рівності перед законом та судом та безпосередньою дискримінацією військових за професійним статусом.

Даний законопроєкт отримав низку критики та обурення зі сторони правозахисників, практикуючих юристів та власне самих військових та їхніх родин, а петиція про його ветування набрала необхідні кількість підписів менш ніж за добу. Однак на зазначене ніхто належним чином не відреагував та не прокоментував необхідність такого посилення відповідальності.

Чи матиме позитивні результати закон № 8271? Час покаже. Проте моя думка, що – ні. Адже неможливо будувати демократичну та правову країну, приймаючи диктаторські закони та обмежуючи конституційні права. Неможливо захищати країну, дискредитуючи її захисників. 

В єдності – сила! Разом до перемоги!

Якщо Ви зіткнулись з подібними проблемами, звертайтесь за консультацією:

+380 (97) 148-06-05

+380 (63) 04-22-144

Вінниця, вулиця Соборна, 81, офіс 15

 advokat-mazur.0432.ua

advmazur@gmail.com