Редакція сайту 0432.ua дякує команді ЮРИДИЧНОЇ КОМПАНІЇ "МАЗУР ТА ПАРТНЕРИ" за надану консультацію.
«Хто і яким чином може отримати грошову допомогу у разі загибелі військового»
Вже десять місяців триває воєнний стан та загальна мобілізація. З перемогами на фронті, водночас, є й значні людські втрати. З огляду на це, необхідним є захист не лише на фронті, а й в тилу. Особливо це стосується родин, які втратили своїх захисників. Держава, в свою чергу, подбала про такі сім’ї та закріпила в чинному законодавстві право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Тож у цій статті з’ясуємо, що таке одноразова грошова допомога, хто має право її отримати та як це зробити.
Що таке одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві?
Поняття одноразової грошової допомоги закріплено у ч. 1 ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», де визначено, що це - гарантована державою виплата у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Питання виплати одноразової грошової допомоги врегульовано ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ст. 16), ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», а також Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 (далі — Порядок).
В яких випадках призначається одноразова грошова допомога?
Одноразова грошова допомога призначається у разі:
1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби;
2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних із проходженням військової служби;
3) загибелі (смерті) військовозобов’язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов’язків військової служби або служби у військовому резерві.
Хто з членів сім’ї загиблого військовослужбовця за чинним законодавством має право на одноразову грошову допомогу?
Право на отримання допомоги мають: дружина військовослужбовця; діти до 18 роківабо до 23 років, які на час загибелі навчалися; батьки; особи, які перебували на утриманні загиблого (дід, бабуся, пасинки, падчерки, непрацездатні брати, сестри та ін.).
При цьому, допомога розподіляється рівними частками на всіх осіб, які на неї мають право.
Які документи потрібні для оформлення допомоги та який порядок їх подання?
Виплата одноразової грошової допомоги може бути здійснена за наявності всіх документів, визначених Порядком. Передусім після отримання даних експертизи ДНК родичі загиблого мають отримати свідоцтво про смерть і лікарське свідоцтво про смерть.
На підставі даних лікарського свідоцтва про смерть та акта службового розслідування (яке нині триває) військово-лікарські комісії мають скласти висновок про причинний зв’язок смерті.
Після цього члени сім’ї мають подати до обласного військового комісаріату (для зручності можливо через районні військкомати) заяву та інші документи, визначені Порядком.
Далі військкомат подає документи до Департаменту фінансів, і вони подаються на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Рішення комісії затверджує Міністр оборони України, і після цього здійснюється переказ коштів військкоматам, які потім переказують допомогу одержувачам.
Після надходження до Міноборони зазначених документів рішення про призначення допомоги буде ухвалено в найкоротший термін (персонально по кожному загиблому).
Довідково. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2000 р. № 829 військова частина також надає сім’ям і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, допомогу в проведенні поховання і компенсує матеріальні витрати на ритуальні послуги, що дорівнює розміру п’яти прожиткових мінімумів для працездатної особи, станом на день загибелі військовослужбовця.
Якщо у вас залишилися питання або ж ви бажаєте отримати консультацію з приводу отримання одноразової грошової допомоги чи оформлення документів для її отримання звертайтесь за телефонами:
ЮК "Мазур та Партнери"
Контакти: +380 (97) 148-06-05, +380 (63) 04-22-144
Сайт: https://advokat-mazur.0432.ua/
Адреса: 21000, Вінниця, вулиця Соборна, 81, офіс 15
Email:advmazur@gmail.com