СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: консультація адвоката Мазура Олександра Валентиновича

В умовах воєнного стану та погіршення матеріального становища значної частини суспільства питання стягнення аліментів для багатьох сімей набуває дедалі важливішого значення, тому редакція сайту міста Вінниці 0432.ua поспілкувалась з провідним адвокатом міста Вінниці, старшим партнером юридичної компанії "Мазур та Партнери".

Часто той із батьків, який проживає окремо від дитини, починає ігнорувати свій обов’язок щодо утримання дитини або виконувати його неналежним чином, мотивуючи це відсутністю доходу, виїздом матері з дитиною з місця постійного проживання і т.д. Відтак інший з батьків (або законних представників дитини) вимушений утримувати дитину одноособово, що ставить його в скрутне матеріальне становище. 

Однак в законодавстві чітко закріплений обов’язок кожного з батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття, незалежно від наявності у них офіційного заробітку.

Стягнення аліментів можливе або у частці від доходу, або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Також законодавством передбачено можливість утримання дитини в натуральній формі або в комбінованій (грошова та матеріальна), однак такий спосіб застосовується батьками вкрай рідко. Законодавством допускається також укладення між батьками за згодою органу опіки і піклування договору про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно.

Слід зауважити, що конкретний спосіб стягнення аліментів вибирає отримувач аліментів, і за його бажанням в майбутньому цей спосіб може бути змінений. 

Часто розмір та спосіб утримання дитини визначається за усною домовленістю між батьками. Однак така домовленість не гарантує повну і своєчасну сплату узгоджених між батьками платежів, оскільки не передбачає примусу до виконання такого обов’язку і відповідальності за ухилення від нього.  

Тож що робити, якщо один із батьків не виконує належним чином свій обов’язок утримувати дитину?

Насамперед батьки мають право укласти письмовий договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки їх виплати. Такий договір нотаріально посвідчується, що дає можливість у разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором отримати виконавчий напис нотаріуса та подати його до державної виконавчої служби або приватного виконавця для стягнення коштів. 

У разі ж відсутності згоди між батьками щодо способу і розміру утримання дитини або небажання укладати нотаріальний договір стягнення аліментів здійснюється шляхом звернення до суду . 

Чинне законодавство України дозволяє отримати судове рішення про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини в спрощеному порядку – шляхом видачі судового наказу. 

Однак такий спосіб може застосовуватись лише у випадках стягнення «стандартного» розміру аліментів, зокрема якщо заявлено одну з таких вимог про стягнення аліментів:

1) на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину; 

2) або у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (у разі бажання стягувати в твердій грошовій сумі).

Відтак у разі бажання того з батьків чи законних представників, з ким проживає дитина, стягувати аліменти в іншому розмірі необхідно звертатись до суду вже із позовною заявою про стягнення аліментів. 

Від аліментів необхідно відрізняти додаткові витрати на утримання дитини, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Такі витрати не входять у розмір аліментів і кожен із батьків зобов’язаний брати участь у їх оплаті. Додаткові витрати на дитину стягуються окремо, незалежно від того, чи заявлялась до цього вимога про стягнення аліментів. 

Також слід виділити можливість стягнення аліментів на утримання повнолітніх дітей, які продовжують навчання, але не довше, ніж до 23 років.

У такому разі той з батьків, з яким проживає дитина, або сама повнолітня дитина  може звернутись із відповідним позовом до суду до іншого з батьків за умови, що він (вона) може надавати матеріальну допомогу.

Визначення оптимального способу стягнення і розміру аліментів перед зверненням до суду здійснюється індивідуально, залежно від ряду чинників, які можуть безпосередньо вплинути на це (стан здоров'я дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей чи осіб, які перебувають на його утриманні; наявність у платника аліментів цінного майна чи понесення ним значних витрат; неофіційне працевлаштування платника тощо).

Відтак саме звернувшись за кваліфікованою правовою допомогою Ви зможете визначити найкращі способи захисту своїх прав та при потребі звернутись до суду. При цьому важливим елементом роботи адвоката є збір необхідних доказів та підготовка якісної позовної заяви про стягнення аліментів або заяви про видачу судового наказу.

Радимо не відкладати питання стягнення аліментів, оскільки за загальним правилом аліменти на дитину присуджуються від дня подачі до суду позову чи заяви про видачу судового наказу .

Додатково слід зауважити, що понесені особою судові витрати (в тому числі і на правничу допомогу адвоката), понесені особою у зв’язку із зверненням до суду для стягнення аліментів чи зміну способу їх стягнення, за результатами розгляду справи стягуються судом з неплатника аліментів.

Дякуємо за надану консультацію адвокату Мазуру Олександру Валентиновичу!

Сайт адвоката: https://advokat-mazur.0432.ua/

21000, Вінниця, вулиця Соборна, 81, офіс 15

Телефони; +380 (97) 148-06-05, +380 (63) 04-22-144

Email: advmazur@gmail.com