В редакцію нашого сайту досить часто надходять листи з проханням поширити інформацію про черговий випадок шахрайства у сфері оренди нерухомості. Ми вирішити проконсультуватись з професійним адвокатом Маликом Олександром Володимировичем https://www.malyk.com.ua/ та дізнатись, як можна себе вберегти та захистити свої права в подібних випадках.
Олександр Володимирович, розкажіть про незаконні схеми з нерухомістю. Як саме діють шахраї?
Можу назвати 5 найбільш частих схем обману і, одночасно, як уберегтись від кожної з них.
1. Вигадане житло. Уявіть, Вам сподобалась певна квартира або будинок, Ви проглянули фото та готові зустрітись з орендодавцем та оглянути приміщення вживу. Але за декілька годин до перегляду, Вам телефонує орендодавець та повідомляє про відміну перегляду, так як в нього з’явилась якась дуже серйозна проблема. Звичайно, він просить Вас про допомогу, а саме – надіслати йому кошти на картку. Скоріш за все, після того, як кошти будуть йому надіслані, Ви більше його не почуєте
Як уберегтися?
Просто не відправляти гроші незнайомим людям. В такому випадку запропонуйте перенести огляд житла на іншу дату.
2. Друга схема – це «бронювання».
Суть цього шахрайського методу полягає в тому, що одна і та ж нерухомість здається одразу декільком людям. Наприклад, Ви знайшли оголошення про оренду квартири, Вам вона сподобалась, але зателефонувавши до орендодавця виявилось, що попит на цю квартиру дуже великий, тому необхідно швидко внести передоплату… Як і у першому випадку, скоріш за все, після грошового трансферу, Ви більше не почуєте дану особу.
Як уберегтися?
Наполягайте на зустрічі та огляді нерухомості, ні за яких обставин не піддавайтесь на маніпуляції.
3. Супер-ціна.
Часто на сайтах оголошень можна знайти прекрасну квартиру за надто низькою ціною: привабливі фото, престижний район, новий ремонт… але чому так дешево? Надто низька вартість оренди має викликати у Вас підозру.
Як уберегтися?
Повивчайте середню вартість оренди квартири, передивіться 20-30 оголошень оренди. Так Ви зможете більш детально вивчити ринок нерухомості та орієнтуватись у цінах на її аренду.
4. Несправжні власники.
Ця схема обману полягає в тому, що вам пропонують укласти угоду оренди з людьми, які не є власниками житла. А справжні власники можуть і не здогадуватися, що їхнє житло хтось здає в оренду.
Як уберегтися?
Перевіряйте інформацію про власника нерухомості. Ви маєте повне право просити про те, щоб Вам показали свідоцтво про право власності, паспорт БТІ, квитанції про сплату комунальних послуг та інше. Ще один хороший метод – попросити показати фото власника в документах (паспорт, водійські права), якщо перед Вами шахрай – фото він Вам не покаже.
5. Оренда квартири за допомогою послуг інформаційних агентств.
В Україні діють інформаційні агентства, які активно розміщують оголошення про оренду нерухомості з вигідними умовами, пропонуючи свої послуги з пошуку найкращого варіанту. Вони можуть одразу запропонувати Вам укласти договір, але важливо те, що саме прописано в даному документі, адже скоріш за все предмет договору полягає в тому, що Вам надають інформацію з приводу можливих варіантів оренди житла, а чи справді ці пропозиції актуальні, ніхто не обіцяє. Надалі Вам скажуть, що виконали умови договору, адже надали інформацію (наприклад, список адрес з орендами квартир) та не несуть відповідальність за актуальність наданої інформації. Уважно читайте договір, а краще довіртесь професіоналам та дайте ознайомитись з даним документом юристу.
Як уберегтися? Не співпрацюйте з інформаційними агентствами взагалі, а якщо й співпрацюєте, то уважно читайте текст договору, який ви підписуєте.
Перерахувати всі шахрайські схеми неможливо, тим паче, шахраї постійно вигадують нові схеми обману. Тому, будьте пильні та не лінуйтесь уважно перевіряти документи та пропозиції орендодавців.
На що ще звернути увагу, орендуючи житло?
1. В першу чергу, зверніть увагу на фотографії в оголошенні. Вас має насторожити надто ідеальна їх якість, різний розмір та формат фотографій, розбіжності на фото однієї і тієї ж кімнати. Ось Вам дієвий лайфхак: натискаєте правою клавішою миші на фото, натискаєте «знайти в Google», якщо Ви знайдете аналогічні фото у оголошеннях інших міст або навіть країн – перед Вами фейк.
2. Шахраї дуже часто міняють облікові записи, тому звертайте увагу на дату створення облікового запису на сайті. Звичайно, не завжди наявність нового облікового запису означає шахрайство, але перевірити все одно варто.
3. Задавайте більше питань орендарю. Точна адреса квартири або будинку, особливості інфраструктури, попросіть нові фото. Якщо перед Вами шахрай, то скоріш за все, він не зможе надати такої інформації.
Олександр Володимирович, що робити громадянам, які все ж таки потрапили у аферу з орендою нерухомості та втратили свій час та кошти?
Існує декілька варіантів, все залежить від масштабу втрат від афери.
Іноді, варто тільки сказати шахраю про те, що Ви звернетесь до свого адвоката і питання вирішується.
Проте, шахраї сподіваються на необізнаність людей і невміння себе захистити.
Рекомендую звернутися у поліцію, із заявою про злочин, довести факт шахрайства не так просто, але все ж таки слід повідомити правоохоронні органи.
Якщо втрачені кошти повернути не вдасться, звертайтеся до суду з позовом проти шахраїв і вимагайте стягнути матеріальні збитки. І в такому разі вам у пригоді стане адвокат, адже він добре знає, як сформулювати позовні вимоги так, щоб суд ухвалив рішення на вашу користь.
Будьте наполегливими.
Розкажіть про свою ситуацію в ЗМІ, у соцмережах. Якщо справа набуде розголосу, у вас буде більше шансів повернути гроші, а також допоможе іншим людям не стати жертвами шахраїв.
Маєте питання щодо оренди нерухомості?
Адвокат у Вінниці Олександр Малик
Записуйтеся на консультацію за номером: +38 (096) 109 76 08
або пишіть на lawyermalyk@gmail.com
Сайт адвоката https://www.malyk.com.ua/