Картина, експозиція котрої відкривається сьогодні у світлиці Вінницького музею М.Коцюбинського, є досить об’ємною, понад два метри заввишки і більш як три метри шириною. Це триптих, виконаний на семи аркушах цупкого паперу з використанням гуаші, пастелі та акварелі. Квіти, кольоровий дим та сопілка на картині ніби доповнюють двох центральних персонажів - білокрилого та чорнокрилого ангелів.
Першим художнім портретом геніального поета Павла Тичини дослідники вважають зображення юнака на символічному панно «Біле і чорне». А створив цю картину в 1912-1914 роках друг і наставник Павла Тичини - художник і поет Михайло Жук.
Як розповів директор музею-садиби М.Коцюбинського художник Федір Панчук, ініціатором показу цієї унікальної картини у Вінниці став її власник - колекціонер Тарас Максимюк, який живе нині в Одесі.
«Він уже представляв цю картину у Львові, Рівному, Житомирі, настала черга показати її і в нас. Відкриття виставки - сьогодні, 31 травня о 15-й годині. Ми радо погодилися прийняти картину в себе, тим більше що історія її пов’язана і з нашим земляком Михайлом Коцюбинським. Коли Михайло Жук працював над твором, до нього в гості зайшов Коцюбинський, побачив і одразу «розкритикував» оці квіти, братки, які виконані майже чорним кольором і ніби випадають із загальної композиції, з колориту картини. Про це зауваження Коцюбинського згадано і в спогадах Михайла Жука, але, певно, таким був задум автора…», - каже Федір Панчук.
Чорний ангел на картині має обличчя 21-річного Павла Тичини, якого згодом Михайло Жук малював іще не раз. А прототипом білого ангела стала для художника невідома дівчина. Дехто жартома вказує на її схожість з однією сучасною жінкою-політиком, проте нагадаємо, що панно створено сто років тому.