Народний депутат України (переміг на Вінниччині по 13-му округу), лідер Європейської партії України Микола Катеринчук зареєстрував в парламенті проект Закону України «Про захист професійної діяльності журналістів», повідомляє його прес-служба.
Так, Микола Катеринчук вважає, що законодавство України, що регулює діяльність журналістів, є «застарілим і не відповідає міжнародно-правовим нормам та реаліям сьогодення».
Нардеп пропонує ввести законодавчу норму про неприпустимість зловживання правами та свободами журналіста – одночасно з вимогами незалежності та неупередженості.
«У законопроекті визначено, що журналіст повинен дотримуватись у своїй діяльності принципів незалежності та неупередженості, відповідальності, професіоналізму, дотримання ним прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, поваги до загально визначених моральних цінностей. Журналіст під час провадження професійної діяльності користується свободою думки і слова, свободою вираження поглядів. В той же час, в законопроекті підкреслюється неприпустимість зловживання правами та свободами журналіста», – говориться у пояснювальній записці до проекту закону.
Значну увагу в законопроекті Миколи Катеринчука приділено також гарантіям професійної діяльності журналістів. Так, закрема, зазначається, що держава гарантує реалізацію прав і свобод журналістів шляхом покладення обов’язків на установи та організації, їх посадових осіб подавати об’єктивну інформацію про свою діяльність. Законопроектом забезпечуються соціальні гарантії журналістів, встановлюється відповідальність за порушення прав та свобод журналістів, перешкоджання їх професійній діяльності, переслідування журналіста у зв’язку з його професійною діяльністю, здійснення цензури тощо.
«Відповідно до законопроекту журналіст не може бути притягнутий до відповідальності за висловлення думок, переконань або суджень, за допомогою яких дає оцінку чому-небудь, виявляє ставлення до кого-небудь, погляд на що-небудь, у тому числі критику. Погляди, думки, переконання або судження не підлягають спростуванню та доведенню їх достовірності», – наголошує автор законодавчої ініціативи.
На переконання Миколи Катеринчука, «професійна діяльність журналіста не може бути підставою для його арешту, затримання, а також вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених ним матеріалів та технічних засобів, якими він користується у своїй роботі. Держава гарантує журналісту також відповідне реагування у разі посягання на його життя та здоров’я, честь, гідність, майно, права та свободи».
«Прийняття Закону України «Про захист професійної діяльності журналістів» сприятиме захисту законних прав і свобод журналістів при здійсненні ними своїх професійних обов’язків та відповідатиме нормам та вимогам законодавства Європейського Союзу та Ради Європи», – прокоментував свою законодавчу ініціативу Микола Катеринчук.