Із 1 січня замість районних станцій швидкої медичної допомоги створять комунальну установу "Вінницький обласний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф". Машина з лікарями виїжджатиме лише в нагальних випадках. Станції розмістили у Вінниці, Жмеринці, Хмільнику, Бершаді та Тульчині. Також додатково створили 53 пункти тимчасового базування. Більшість таких пунктів будуть працювати з 20.00 до 8.00, цілодобово лише у свята та вихідні.
— Удень на виклик виїжджатиме сімейний лікар. Із початку 2013 року абсолютно всі сімейні лікарі будуть забезпечені транспортом, — розповідає заступник начальника управління охорони здоров'я та курортів Вінницької облдержадміністрації 54-річний Дмитро Білоус.
Невідкладна та екстрена допомоги розмежовуються, щоб пацієнти отримували ефективнішу медичну допомогу і не було хибних викликів. Адже іноді "швидка" приїжджає на незначне погіршення здоров'я людини. А в цей час інша може загинути, бо їй вчасно не ввели ліки. Екстрена допомога працюватиме, коли пацієнта треба негайно госпіталізувати. А якщо хворому достатньо консультації лікаря і допомоги на місці, до нього виїжджатиме невідкладна допомога з сімейним лікарем.
Як працюватиме "швидка"? Номер виклику зміниться?
— Виклик робитимуть на той же номер 103, а вже диспетчер сам буде визначати, яку допомогу потрібно направляти до хворого. У Вінниці почав працювати єдиний диспетчерський центр. Там цілодобово 16 диспетчерів. Усі автомобілі обладнаємо GPS-навігаторами. Ми зможемо контролювати рух швидких по області. До хворого їхатиме та машина, що найближче до нього. За новими правилами в села будемо доїжджати за 20 хвилин, у міста за 10. У "швидкі" докупим нове обладнання. Уже зараз маємо змогу передавати електрокардіограми вузьким спеціалістам і консультуватися з фахівцями прямо в машині. А в майбутньому будемо розвивати телемедицину, тоді по скайпу можна буде влаштовувати конференції. Це зекономить кошти на поїздки вузьких спеціалістів.
У яких районах області найпроблемніше добиратися до хворих?
— Найбільше проблем через погані дороги. Знаю, що нормальні дороги в Жмеринському, Хмельницькому, Гайсинському районах. Там навіть із райлікарень у всі села можна доїхати за 23-24 хвилини. Якщо з сіл у Чечельницькому, Піщанському, Бершадському, Ямпільському районах потрібно негайно провести госпіталізацію, у нас є санавіація. Ми заключили договір із нашим авіаремонтним заводом. Вони надають в аренду літак Ан-2. Платимо за один політ 4-6 тисяч гривень. Гвинтокрил дорожчий, 6-8 тисяч, але він може сісти і в непристосованих місцях.
Зазвичай у селах люди за виклик дають на бензин. Із пальним не буде проблем?
— Виклики будуть безкоштовними. Хто візьме гроші за пальне або за ліки, наступного дня буде звільнений. На ліки виділені 11 мільйонів гривень. Медичний транспорт на 100 відсотків забезпечений паливно-мастильними матеріалами. Звісно, хотілося б, щоб швидше оновлювався автомобільний парк. Минулого року закупили 40 реанімобілів, 34 "пежо" та шість "фордів".