Всі ми, читачі нашого друкованого незалежного часопису та його сайта, автори, редакція добре інформовані, що відбувається в політично-суспільному житті України зусиллями вищих ешелонів влади. Знаємо, що робить, а, головне, НЕ робить Адміністрація президента, Кабмін, і що «виробляє» Верховна Рада, дії народних депутатів якої охрестили недавно словом «цирк»... Але ми дуже мало інформовані, що відбувається в регіонах, на місцях, у маленьких містах і містечках. Мені довелося з травня місяця ц. р. і до цього часу знайомитися з цим лихом на прикладі політики місцевої влади моєї малої батьківщини - 25-тисячного міста Гайсин, Вінницької обл. Все, що я з родиною побачила, можна охрестити одним словом «беспрєдєл».
В країні лише минулого року оголосили реформу місцевого самоврядування та «децентралізацію» влади, яка б мала надавати більше прав саме місцевим громадам у самоуправлінні, а в місті Гайсин її вже давно втілює міська рада, але фальсифіковано, перекручено. Бо глава місцевої влади пан Гук, як виглядає, взяв на себе всі повноваження громади і працює за принципом «я тут господар», маючи в своєму повному розпорядженні міську раду, газету «Гайсинський вісник» та й усі інші виконавчі підрозділи. (Це не дивно, оскільки керує містом пан Гук майже 11 років). Такий висновок можна зробити на прикладі ставлення до краєзнавчого музею Гайсинщини.
Нащо нам це знати? Як у краплині роси відбивається промінь сонця, так на Гайсинському прикладі висвітлюється криза державного управління в країні на всіх рівнях, зокрема, збочене розуміння децентралізації, що проявляється в самоуправстві та недотриманні законів. Знати, щоб прагнути змін.Закордоннимукраїнцям - щоб допомагатиматериковим. Останні теж добре знають та активно читають нашу газету в онлайні, бо вона, як незалежна, сміливо та об'єктивно відображає злободенні події часу.
Отож, у цьому матеріалі три головні герої конфлікту: міська рада в особі його голови Анатолія Гука, його «партнер» - однодумець у справі втілення ідеї забудови охоронної зони музею, голова спілки учасників АТО Микола Данилюк, а також музей в особі його працівника - завідувача сектором Сергія Васильченка.
Анатолій Гук – із 2006 року голова міської ради м. Гайсин, Вінницької обл. | Сергій Васильченко – із 2012 року – завідувач сектором краєзнавчого музею Гайсинщини |
Знайомтеся з листом панові Гуку
Пане голово, шановний Анатолію Іллічу!
Прошу зупинитися, заспокоїтися і спрямувати увагу та всі претензії до завідувача сектором музею Сергія Васильченка на мене, автора цього матеріалу. Заяву-прохання у Міністерство на ім'я міністра культури НищукаЄ.М. (навіть двічі) написала я. І відділ музею цього міністерства відвідала наприкінці травня ц. р. теж я. Вважаю, що остання крапка в реакції міністерства на мою заяву як журналіста НЕ поставлена. Ще перебуваємо у переписці із заступником міністра культури Мазур Т. В., начальником управління охорони пам'ятників Єпіфановим О. В., завідувачем відділом музеїв міністерства Чорногором В. В.
*****
Шановний пане голово! Я люблю свою Батьківщиною, зокрема, і мою малу батьківщину - Гайсинщину. Я - майже гайсинчанка, зі села Кисляк. Я люблю природу і не терплю, коли її нищать, забирають у людей кисень. Тим більше, задля своїх власних інтересів, а не людей. Я ще люблю справедливість і не терплю наруги над людьми з чистою совістю, патріотів-ідеалістів (романтиків), які сьогодні, в тяжку годину для України, на вагу золота, і до яких я зараховую і Сергія Васильченка...
Мені і моїй доньці стало невимовно жаль тієї сторічної липи, яку разом з іншими деревами та кущами за вашим розпорядженням, без пред'явлення документів, в один день викорчували на площі в 300 кв. м охоронної зони музею (простою мовою - на його подвір'ї). А називається ця територія «охоронна зона», тому що музей міститься в будівлі, яка є пам'ятником архітектури початку ХХ ст. Ми побачили свіжі «могили» цих дерев 20 травня 2017 року, коли відвідали краєзнавчий музей Гайсинщини. Цього ж дня залишили у Книзі відгуків музею наш просторий запис.
Представляв музей як екскурсовод завідувач сектором Сергій Васильченко. Він розповідав з таким захопленням і глибоким знанням історії Гайсинщини, більше того, із залюбленістю в неї і таким ентузіазмом, який затримав нас там надовго. По-дитячому тішився, демонструючи нам щойно придбану за свої гроші десь на «блошиному ринку» військову шинель часів Другої світової. До речі, він там єдиний із професійною освітою. А ще - він великий патріот із чіткою громадянською позицією. Всі дні перебував на Майдані, будучи пораненим. Зрозуміли, що в музеї злагоджено здійснюється колегіальне керівництво.
Були приємно вражені роботою музею і обурені тим, як його фактично повільно, зі «знанням» справи, витісняють зі свого законного приміщення (так зване «повільне рейдерство»). Музей розташований у центрі Гайсина. Виникає питання: кому і навіщо знадобилось поступово витіснити музей та заволодіти землею в центрі міста? Тісно - експонат на експонаті, цікавим раритетним експонатам немає місця, відсутність робочого місця для працівників, якась причеплена «стеля» над головою з офісного гіпсокартону. І це в приміщенні, що є пам'ятником архітектури. І ця підвіска стелі теж, як виявилося, результат вашого, пане голово, волюнтаристського розпорядження, бо той «косметичний ремонт» (фактично - руйнування з огляду на те, що це - пам'ятка архітектури) не був узгоджений, наскільки нам відомо, зі спеціалістами ні музею, ні міста, ні району, ні області саме з точки зору заборони руйнування внутрішнього архітектурного інтер'єру та оздоблення.
А потім жахнулися, що почало відбуватися після цього...
І я, як журналіст, не могла пройти повз цей «беспредєл» і в плані господарювання, і в плані сьогоднішнього несправедливого тиску на людей, які заслуговують на вдячність і допомогу, а не на злостиве їх оббріхування. Йдеться про працівників музею. На яких не лише ви, пане голово, розгнівалися-розлютилися, але й представники організації, яка за вашим розпорядженням, отримала частину приміщення, яке, за законом, належить музею. Звичайно, господар ви. Але як викроїти можливості, щоб задля одних не зачіпати інтереси інших - в цьому мистецтво менеджменту. Вам пропонувався варіант (все тим же невгамовним, незручним Васильченком: надайте на той час для організації АТО вільне приміщення (на той час приміщення переселеної дитячої бібліотеки) і таким чином збережіть можливість жити і розвиватися музею. Але - ні. Відібрали для них 83 кв.м площі музею. Проте, маєте войовничих власних лобістів.
Ми ще відслідковуємо, хто є хто в цій організації. На даний момент, нічого не стверджуючи, лише констатую факт, що, на жаль, нині багато розвелося і псевдоатошників. На даний час пан Микола Данилюк (стверджує, що він полковник розвідки майже СБУ) стає виконавцем волі та розпоряджень гайсинського міського голови і його команди. Реактивно виступив у «Гайсинському віснику», а 18 липня заявив Сергієві Васильченку: «Якщо не перестанеш бігати, я тебе вб'ю і готовий відсидіти». (Свідок агресивних погроз - один зі співробітників музею).
Голову поліції м. Гайсин та прокурора прошу вважати цю інформацію офіційною журналістською заявою про погрозу фізичною розправою над завідувачем сектором музею Сергієм Васильченком з боку голови організації ветеранів АТО м. Гайсин пана Данилюка.
*****
Пам'ятаєте, пане голово, минулого року зникла з будівлі музею металева стандартна таблиця «Пам'ятник архітектури початку ХХ ст.»
Як ви думаєте, хто і навіщо її міг зняти та пошкодити? У нас є здогадки. А ось не здогадка, а незаперечний факт, що ви, пане голово, до цього часу відмовляєте музейникам (зверталися до вас неодноразово) її повторно виготовити та поновити? Чому така впертість?
Гайсин, 12 липня: на які питання не відповіла місцева комісія
У своєму зверненні до Міністерства культури як до найвищого в країні органу, що відповідає за сферу культури в країні (яке ви, шановний Анатолію Іллічу, маєте на руках також), я просила саме Міністерство перевірити законність дій місцевої влади стосовно низки питань.
Написала одразу в Міністерство через те, що Вінницька обласна державна адміністрація давно знає про конфлікт «міськрада - музей», але не втручається із зрозумілих причин. На нашу думку тому, що всі «свої».
Просили міністерство відрядити, бодай, як виняток, свою комісію в Гайсин достатньо у складі двох спеціалістів - музейників. На жаль, не вийшло. Про це в наступному матеріалі.
Але Міністерство все ж надіслало вам на міськраду вказівку, щоб ви самі себе перевірили і написали висновок (?!) - відповідь - на свої порушення (закону, положень, дій), що й було ретельно вами зроблено.
Комісія у складі 12 підпорядкованих вам осіб 12 липня була створена, а вже 13 липня (без попередження за 10-12 днів, згідно з правилами) була вже в музеї на перевірці. Знову ви припустилися законодавчої помилки.
Отож, користуючись законним медійним правом доступу до службових документів, я їх отримала.
Уважно прочитала «Акт комісії Гайсинської міської ради про перевірку роботи за 2017 рік краєзнавчого музею Гайсинщини від 13 липня» (голова комісії - Філімонов А. П., начальник відділу забезпечення діяльності виконавчих органів влади).
Ознайомилася також з аудіозаписом розгляду цього питання на сесії міської ради 21 липня. В таку епоху розквіту інформаційної сфери живемо: не встигли ви, пане голово, сказати «А хто ж вас фінансує?» та миттєво, «аварійно» закрити сесію, як це стало відомо журналістам.