Об'єднані громади Вінниччини ризикують залишитись без обіцяних коштів

У громадах до виборів старост керуватимуть сільські голови

На Вінниччині 25 жовтня пройшли перші вибори у двох об'єднаних громадах. До міста Калинівка приєдналось село Дружелюбівка, а до Студенянської сільської ради (до складу якої входять села Студена, Затишне та селища Палійове, Пятихатка, Чабанове, Червона Поляна) Піщанського району — Гонорівська сільрада ( села Гонорівка, Брохвичі та селище Козацьке).

Згідно із пунктом 14/1 "Закону про добровільне об'єднання територіальних громад" рада об'єднаної громади має прийняти положення про старосту та рішення про вибори старости в населеному пункті, що не є центром об'єднаної громади.

– Тільки у такій послідовності, а не разом з виборами голови та депутатів об'єднаної громади, –зауважує директор Ресурсно-інформаційного центру розвитку громад "Громади Вінниччини" Андрій Кавунець. – Інакше буде порушення закону. Як можна обирати старосту, якщо немає ще ні голови, ні депутатів об'єднаної громади? Тепер вони на першій сесії приймуть Статут, положення про старост та призначать вибори старости. До речі, закон передбачає, що не у всіх населених пунктах будуть старости. Все віддають на розсуд територіальної громади.

До виборів старости його повноваження виконуватиме сільський голова.

– Сесія об'єднаної ради має відбутись до 20 листопада. Потім на протязі 60 днів депутати повинні призначити вибори старости. До моменту, поки староста не візьметься за виконання своїх обов'язків, я буду продовжувати головувати, – каже голова Дружелюбівської сільради Інга Притуляк. – Свою кандидатуру на старосту теж подаватиму. Староста автоматично стає членом виконкому в Калинівській об'єднаній раді. І там відстоюватиме інтереси Дружелюбівки.

Спершу мешканці Дружелюбівки хотіли стати центром об'єднаної громади. Адже там є відповідна інфраструктура.

– Але географічно це незручно, тому що наше село у п'яти кілометрах від Калинівки, а решта сіл, що хотіли б до нас приєднатись, набагато дальше, – зазначає Інга Юріївна, – Майже всі мешканці Дружелюбівки працюють у Калинівці. І нам має повернутись близько 300 тисяч податку на доходи від фізичних осіб.

Втім, об'єднані громади ризикують залишитись без обіцяних преференцій.

– Адже в законі чітко прописано, що в новоутворені об'єднані громади надходитимуть кошти, якщо ці громади утворились згідно із Перспективним планом, – говорить Андрій Володимирович, – А у Вінницькій області з 106 запропонованих громад Кабмін затвердив тільки 27, решту направив на доопрацювання. І, взагалі, за Перспективним планом ці об'єднані громади, Калинівська і Піщанська, не мали й утворюватись. Тому зараз Вінницькій облдержадміністрації потрібно якнайшвидше внести зміни у Перспективний план, щоб перші дві об'єднані громади змогли отримати все, що їм обіцяли.

Серед таких преференцій - 60 % податку на дохід фізичних осіб, який завжди був основним джерелом наповнення бюджетів, а також 100% акцизний податок (5%), 100% податок на майно,100% єдиний податок, 100% збір за паркування, 100% туристичний збір, 100% плата за надання адміністративних послуг, 25% екологічний податок, 100% податку на прибуток, 50% рентна плати за використання лісових ресурсів та води, 25% рентна плати за користування надрами (без нафти, природного газу, газового конденсату); 100% плата за ліцензії та за державну реєстрацію , 100% адміністративні штрафи та штрафні санкції, 100% дивіденди, 100% місцеві позички та за видачу місцевих гарантій; 1,5% -3,5% від обсягу продажів продукції (угоди про розподіл продукції), 90% коштів від продажу земель несільськогосподарського призначення; 100% власні доходів бюджетних установ.